Polskie miasta

Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Poznań to jedno z największych polskich miast, które chętnie odwiedzają turyści. To świetne miejsce zarówno na weekendowe zwiedzanie, jak i dłuższy pobyt. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Zegar z koziołkami 

Na Starym Rynku we Wrocławiu stoi piękny renesansowy ratusz, który ozdabia zegar z koziołkami. Codziennie o 12:00 i 15:00 można zobaczyć pokaz trykających się rogami koziołków, znajdujących się w wieży nad zegarem. Legenda głosi, że wojewoda poznański polecił dodanie do zegara mechanizmu dla koziołków po tym, jak spalony udziec sarni sprawił, że uciekły one na ratuszową wieżę.

Jezioro Maltańskie i kolejka 

„Maltanka” to trasa licząca ok. 3,8 km, biegnąca wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego, którą można dojechać do Nowego Zoo. Kursy od końca kwietnia do końca września; w niektóre weekendy z zabytkowym parowozem Borsig (Agusią) z 1925 roku. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne organizuje przejażdżki zabytkowymi tramwajami i autobusami w soboty, niedziele i święta od końca kwietnia do końca września.

Czytaj też: Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Stary Browar

Stary Browar to miejsce oferujące sklepy, ogródki, kluby, park, centrum sztuki i hotel. W 2005 roku Stary Browar został uhonorowany nagrodą International Council of Shopping Centers za najlepsze centrum handlowe na Świecie w kategorii obiektów handlowych średniej wielkości. Możliwe jest zgłoszenie się do punktów informacyjnych stanowiących część Starego Browaru, by umówić się na zorganizowane przez nich zwiedzanie. Można też poprosić o mapę aby dostać się do perskiego dywanu lub instalacji artystycznych.

Zamek Cesarski

Dawny Zamek Cesarski jest najmłodszą rezydencją monarszy w Europie, zbudowaną dla cesarza Wilhelma II pod koniec XIX wieku. W latach 20-tych i 30-tych XX wieku, Wydział Matematyczny Uniwersytetu Poznańskiego prowadził badania tutaj, po czym absolwenci tego Wydziału zdołali złamać kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Podczas II wojny światowej Zamek przebudowano do formy oficjalnej kwatery Adolfa Hitlera. Obecnie Dawny Zamek Cesarski jest obiektem kultury, udostępniającym m.in.: wystawy, kino oraz teatr.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Warszawie?

Muzeum Narodowe

Muzeum Narodowe posiada unikatowy zbiór portretów trumiennych, bogatą kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego. Najcenniejsza w Polsce kolekcja malarstwa hiszpańskiego oraz jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta ,,Plaża w Pourville” są dostępne w tym obiekcie. Obraz Claude’a Moneta został odzyskany 10 lat po kradzieży i stał się podstawą scenariusza filmu fabularnego „Trarapaty2”.

Parku Cytadela  

Park Cytadela, o powierzchni ok. 100 ha, znajdujący się w centrum miasta, utworzony jest na pozostałościach dawnej twierdzy pruskiej. Liczne alejki i urokliwe zakątki parku zachęcają do spacerów i aktywnego wypoczynku. Łąka wewnątrz parku służy jako miejsce imprez i koncertów muzycznych. Restauracja oraz kawiarnia na terenie Cytadeli oferują smaczne posiłki oraz odpoczynek. Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań” prezentują bogatą ofertę sprzętu wojskowego w wydaniu polskim, niemieckim i radzieckim.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Gdańsku?