Czechy

Co warto zobaczyć w Pradze?

Praga to największe miasto Czech, a zarazem stolica tego państwa. Jest centrum biznesowym kraju, ale też częstą destynacją turystów z całego świata. Miasto może poszczycić się wieloma monumentalnymi budowlami, jak i świetnymi widokami, a przede wszystkim zabytkową starówką. Sprawdź, co koniecznie musisz zobaczyć podczas wycieczki do Pragi!

Praga w jeden dzień – co zobaczyć? 

Praga to rozległe miasto, w którym na każdym kroku można natknąć się na historyczne, zabytkowe lub po prostu piękne miejsca czy budowle. Mając jeden dzień na zwiedzanie trzeba naprawdę dobrze zaplanować wycieczkę, aby obejrzeć najpiękniejsze atrakcje Pragi.

Katedra Świętego Wita

Na zwiedzanie katedry należy poświęcić co najmniej 45 minut. Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha, bo tak brzmi jej pełna nazwa, był budowana blisko 600 lat i stanowi jeden z ciekawszych miejsc Zamku na Hradczanach. Często bywa nazywana klejnotem architektonicznym Europy. Jest miejscem urzędowania czeskich biskupów i arcybiskupów oraz miejscem koronacji i pochówku władców.

Nazwa katedry oddaje hołd insygniom królewskim, czyli koronie świętego Wacława, która znajduje się wewnątrz. Oprócz tego turyści mogą podziwiać jabłko królewskie i barokowe berło. Nie brakuje także zabytkowych obrazów i rzeźb.

Zamek na Hradczanach

To obowiązkowy punkt wycieczki, który może zająć nawet dwie godziny! Zamek na Hradczanach to monumentalna warownia, często nazywana także Zamkiem Praskim. Wybudowano ją ponad 1000 lat temu i jest jedną z największych na świecie. Przez setki lat na zamku trwały dodatkowe prace, dzięki którym obecnie można podziwiać elementy wykonane w rozmaitych stylach architektonicznych – romańskim (np. Czarna Wieża), renesansowym (Belweder) czy barokowym (Pałac Lobkowicza). Wstęp na zamek jest płatny, a bilety normalne kosztują od 50 CZK do 250 CZK.

Ogrody Królewskie

W trakcie jednodniowej wycieczki warto odwiedzić Ogrody Królewskie, gdzie można chwilę odpocząć. Powstały za sprawą Ferdynanda I Habsburga, który chciał stworzyć idealne do spotkań z osobami z wyższych sfer miejsce na mapie Pragi. Ogrody zostały podzielone na części. Najciekawsze z nich to m.in. Domek Prezydencki, fontanna Herkulesa czy rzeźba “Alegoria Nocy”.

Złota uliczka

Złota Uliczka to miejsce, w którym jeden z żądnych bogactwa władców Czech i Moraw zgromadził alchemików z całej Europy. Domki znajdujące się przy uliczce były przygotowane właśnie dla nich. Nie miał na względzie jednak ich komfortu, a jedynie wzbogacenie się. Ze Złotą Uliczką związany jest także pisarz Franz Kafka, który tworzył swoje dzieła w jednym w owych domków. Na zachodniej stronie uliczki mieści się Biała Wieża, która do połowy XVII służyła jako więzienie i katownia.

Stare Miasto

Serce Starego Miasta w Pradze stanowi Ratusz z I połowy XIV wieku. W jego konstrukcję wbudowany został zegar astronomiczny z 1410 r. Od 8:00 do 20:00 o każdej pełnej godzinie turyści mogą podziwiać niecodzienne widowisko. Inną atrakcją starówki jest Brama Prochowa, której wiele elementów zachowało się w idealnym stanie. Wieża liczy 65 m, a z jej tarasu widokowego można podziwiać miasto.

Most Karola

Most Karola to jeden z wielu mostów w Pradze, jednak bez wątpienia jest z nich najbardziej znany. Jego budowa rozpoczęto w 1357 roku za czasów cesarza Karola IV. Początkowo był łącznikiem dwóch dzielnic, a przez mieszkańców nazywany był Mostem Kamiennym lub Praskim. 

Wraz z upływem kolejnych epok most zmieniał swój wygląd – w baroku most ozdobiony został charakterystycznymi posągami świętych, które kojarzy każdy, kto choć raz był w Pradze. Rzeźby wykonane były m.in przez Jana Brokoffa czy Matthiasa Bernarda Brauna. Obecnie Most Karola mierzy 516 m i rzadko kiedy można zastać go pustego. Zwykle kotłuje się tam masa turystów, zachwyconych widokami na miasto oraz posągami.

Wzgórze Petřin

Wzgórze Petřin znajduje się dość daleko od Starego Miasto, gdzie mieści się więkoszść atrakcji Pragi, jednak zdecydowanie warto się tam wybrać. Usytuowane jest na lewym brzegu Wełtawy. Jest tam mnóstwo ogrodów oraz urokliwych zakamarków, a także wiele pięknych budowli. Dla mniej wytrwałych pozostaje kolejka linowo-szynowa, która dowozi pasażerów na samą górę. Warty uwagi jest Mur Głodowy, zbudowany na zlecenia Karola IV. Koniecznym elementem wycieczki jest odwiedzenie 60-metrowej wieży widokowej, wzorowanej na słynnej wieży Eiffela. Rozciągająca się z jej szczytu panorama Pragi zdecydowanie wynagradza zmęczenie całodziennym zwiedzaniem.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!