Polskie miasta

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Gdańsk to jedno z najstarszych miast w Polsce o 1000-letniej historii i cennych zabytkach. To miasto o znaczeniu symbolicznym, będące świadkiem wydarzeń, które wpłynęły nie tylko na Polskę, ale i historię świata, takich jak wybuch II wojny światowej i powstanie Solidarności. Piękne zabytki, wyjątkowa historia i nadmorskie położenie sprawiają, że jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc w Polsce. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj miejsca, które warto zobaczyć w Gdańsku!

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Gdańsk oferuje wiele okazji do uwieczniania pięknych zdjęć – najbardziej charakterystyczne jest zdjęcie posągu Fontanny Neptuna o masie 650 kilogramów. Fontanna została postawiona w reprezentacyjnej części miasta w 1633 roku i od tego czasu pozostaje źródłem legend. Najsłynniejsza dotyczy produkcji lokalnego likieru, Goldwasse, który rzekomo powstał dzięki trójzębowemu uderzeniu Neptuna w wodę.

Park Oliwski

W dzielnicy Oliwa znajduje się Park Oliwski, czyli malowniczy teren z różnorodnymi drzewami, krzewami i stawami, który stanowi doskonały sposób na zakończenie dnia. W niewielkiej odległości od parku znajduje się Wieża Widokowa, skąd zwiedzający mogą podziwiać szeroką panoramę Gdańska i Sopotu. W pobliżu znajduje się Dom Zarazy (dawniej Dom Bramny), miejsce kwarantanny i kościół, który powstał po wybuchu zarazy w Gdańsku w 1709 roku.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Krakowie?

Plaża w Gdańsku

Gdańsk posiada piękne plaże, z których najpopularniejsza jest plaża w Jelitkowie, która charakteryzuje się drobnym i złocistym piaskiem oraz ścieżką rowerową i deptakiem. Inna popularna plaża znajduje się za Westerplatte na Stogach.

Molo w Gdańsku Brzeźnie

Gdańsk ma swoje molo w Brzeźnie, którego historia sięga 1900 roku. Obecna konstrukcja powstała w latach 90. i ma długość ok. 130 m. Wstęp na molo jest bezpłatny. Przygotowano strzeżone plaże z atrakcjami dla dzieci i dorosłych oraz kilka restauracji i barów. Kąpielisko to było nagrodzone Błękitną Flagą przez kilka lat.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Bazylika Mariacka w Gdańsku

Bazylika Mariacka jest największą w Europie ceglaną świątynią gotycką, zbudowaną w 1343 roku. Znajdują się tam liczne zabytki średniowiecznych mistrzów, m.in. „Pieta” i „Piękna Madonna Gdańska” oraz kopia tryptyku Hansa Memlinga. Najbardziej niezwykłym arcydziełem jest trzykondygnacyjny zegar astronomiczny Jana Düringera z 1470 roku o wysokości 14 metrów. Przy wizycie warto wejść na wieżę, aby podziwiać szeroką panoramę – prowadzi tam 400 schodów.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Warszawie?

Ratusz Głównego Miasta 

Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku to połączenie gotyku i renesansu, a jego najstarsze fragmenty pochodzą z XIV wieku.  Budynek mieści Muzeum Gdańska oraz galerię na wieży, tworząc punkt widokowy. W jego środku znajduje się Wielka Sala Rady (Sala Czerwona) oraz Sala Biała – obydwie są bogato zdobione. Wielka Sala Rada ma 25 symbolicznych obrazów, a Sala Biała portrety królów polskich i marmurowy kominek – w tym pomieszczeniu odbywały się sądy i audiencje oraz podpisywano międzynarodowe kontakty.

Czytaj także: Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!