Polskie miasta

Co warto zobaczyć w Warszawie?

Warszawa jest stolicą Polski i miejscem, gdzie można żyć, pracować, odpoczywać i ciekawie spędzać czas. Po II wojnie światowej została niemal całkowicie zniszczona przez Niemców, ale udało się ją odbudować. Dziś Warszawa posiada wiele atrakcji dla osób w różnym wieku. Sprawdź, co warto zobaczyć w Warszawie!

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki to najwyższy budynek w Polsce, a także posiada najwyżej położony zegar wieżowy. Ma 44 piętra oraz ponad 3 tysiące pomieszczeń, w których znajdują się 4 teatry oraz Muzeum Techniki. Najszybsza winda w Polsce może dojeżdżać do 30 piętra, gdzie znajduje się taras widokowy. Pałac jest rozpoznawalny na całym świecie i stanowi punkt odniesienia dla mieszkańców oraz turystów.

Ogród Saski

Ogród Saski ma już 285 lat i został jako pierwszy otwarty dla wszystkich mieszkańców w Warszawie. Znajdziemy tam najstarszą fontannę, zegar słoneczny, 21 posągów pór roku oraz Wodozbiór.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Stare miasto

Stare Miasto jest atrakcją dla turystów. Znajduje się tam dawny mur obronny i barbakan. W sercu miasta stoi kamienny niedźwiedź, w którego zmienił się książę po usłyszeniu o wyjściu za mąż swojej lubej. Na placu Konania znajduje się dzwon, spełniający marzenia po obejściu go dookoła. Katedra św. Jana słynie z koronacji wielkich polskich władców, a przed Kamienicą Pod Bazyliszkiem mieszka Bazyliszek.

Ogród Zoologiczny

ZOO na Ulicy Ratuszowej oferuje odwiedzającym Baśniowe ZOO, w którym można zobaczyć zwierzęta z bajek, takie jak osiołki, króliki i kucyki. Znajduje się tutaj także Akwarium, w którym można podziwiać ryby z Amazonii. Poza tym do dyspozycji zwiedzających jest dostępna Małpiarnia oraz Herpetarium. Codziennie o określonych godzinach odbywa się karmienie pingwinów, fok, hipopotamów, rekinów i nosorożców.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Planetarium

Planetarium to miejsce przeznaczone dla dzieci, które ukończyły 3 lata. Bohaterowie ulicy Sezamkowej zabierają dzieci w kosmiczną podróż. Podczas seansu uczestnicy poznają Wielki Wóz, Gwiazdę Polarną oraz spacerują po Księżycu. Oferta seansów jest dostosowana do wieku uczestników.

Muzeum Powstania Warszawskiego

Park Wolności jest położony przed Muzeum Powstania Warszawskiego. Znajduje się tam również Mur Pamięci z ciężkim dzwonem. Muzeum oferuje szeroką gamę pomników i wystaw dotyczących wydarzeń z roku 1944. Sala Małego Powstańca dla najmłodszych odwiedzających oferuje kukiełkowy teatrzyk powstańczy, książki i puzzle na temat powstania warszawskiego.

Pałac w Wilanowie

Warto zobaczyć podmiejską willę króla Jana III Sobieskiego, pogromcy Turków pod Wiedniem. Najważniejsze atrakcje to wspaniały pałac i ogród, prawdziwa kość mamuta i rejs gondolą po Jeziorze Wilanowskim.

Multimedialny Park Fontann

Nowe Miasto oferuje turystom i mieszkańcom stolicy Park Fontann u podnóża skarpy. Latem można tam oglądać sobotnie widowisko multimedialne. W pozostałe dni można bawić się nad wodą, a zimą zjeżdżać na sankach ze skarpy.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Krakowie?

Ogród Krasińskiego

Ogród ten ma 300 lat. Jest w nim niewielki wodospad. Na placu Krasińskich znajduje się pomnik Powstania Warszawskiego, ukazujący walczących powstańców.

Biblioteka UW

Ogród na dachu UW jest jednym z największych w Europie. Zawiera mosty, chodniki i ścieżki wypełnione kwiatami. Spacerując po okolicy, zwiedzający mogą podziwiać panoramę Warszawy.

Stara Praga

200 lat temu Praga była odrębną metropolią. Na placu Weteranów 1863 roku stoi Katedra św. Floriana i św. Michała. Praska twierdza sięga II wojny, a Komora Wodna oraz Teatr Lalkowy Baj są charakterystyczną częścią miasta.

Czytaj też: Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Bulwary Wiślane

Promenada o długości kilku metrów oferuje możliwość spacerowania, ścieżki rowerowe, rejsy po Wiśle, leżaki, kawiarnie, kamienne ławki i mini plażę. Jest to idealne miejsce dla turystów i mieszkańców do cieszenia się niezliczonymi atrakcjami.

Centrum Nauki Kopernik

Centrum Nauki Kopernik to miejsce, gdzie dzieci mogą odkrywać otaczający je świat. Atrakcjami są: wciskanie guzików, chuchanie na szkło, zerkanie w dziurki, kręcenie pokrętłami, ciągnięcie za sznurek i mieszanie w wulkanie. Dodatkowo można cieszyć się jednym z nowoczesnych planetariów.

Trakt Królewski i Kolumna Zygmunta

Zygmunt III Waza patrzy z góry na plac Zamkowy w centrum Warszawy. To właśnie on przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy.

Pomnik Syrenki na Starówce

Syrenka trzyma w swoich rękach miecz i tarczę, symbolizujące jej opiekę nad Warszawą. Historia syrenki wiąże się z legendarnymi rybakami, którzy uwolnili ją z rąk kupca. Obietnica syrenki, aby strzec Warszawy, jest upamiętniona w jej rzeźbie z mieczem i tarczą.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!