Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

2 min czytania

widok z lotu ptaka na Wrocław

Wrocław to piękne i popularne miasto w Polsce, idealne na weekendowy wypad. Zabytki, restauracje, atrakcje dla dzieci i dorosłych sprawiają, że odkrywa się coś nowego. Miasto jest doceniane za granicą i często znajduje się na liście najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na świecie. Sprawdź, co warto zobaczyć we Wrocławiu!

Rynek we Wrocławiu

Rynek we Wrocławiu jest jednym z największych rynków staromiejskich Europy, ma 213 metrów długości i 178 metrów szerokości. Jest to najpopularniejsza atrakcja Wrocławia ze względu na piękną architekturę, klimatyczne kamienice oraz liczne restauracje. Otacza go ponad 8000 budynków, z czego aż 60 stanowi zabytek. Znajduje się tutaj także najstarszy i największy ratusz w Polsce został zbudowany w XIII w. a „Piwnica Świdnicka” (niem. Schweidnitzer Keller) działała w jego piwnicach przez 740 lat, do 2017 roku.

→→→ Czytaj też: Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia, powstała w X stuleciu jako gród Piastów Śląskich. Najokazalszy zabytek tej części miasta to Archikatedra św. Jana Chrzciciela – trójnawowa gotycka bazylika pochodząca z XIII-XIV wieku. Katedra ma piękne architektoniczne zdobienia i największe w Polsce organy. Podróżni mogą zobaczyć z tarasu na wieży katedralnej panoramę Wrocławia.

Panorama Racławicka

Panorama Racławicka to jeden z obrazów, o którym każdy Polak powinien wiedzieć. Monumentalne dzieło o wysokości 15 m i szerokości 114 m zaskakuje realizmem przedstawionych scen. Obraz został stworzony dzięki połączeniu malarstwa olejnego, perspektywy, elementów dekoracyjnych oraz specjalnego oświetlenia. Dzięki lektorowi można lepiej poczuć klimat tamtych wydarzeń.

→→→ Czytaj też: Co warto zobaczyć w Warszawie?

Mostek Pokutnic (Mostek Czarownic)

Wrocław jest uznawany za miasto mostów, ma ich najwięcej w Polsce i prawdopodobnie ich liczba wynosi gdzieś pomiędzy 100 a 300. Mostek Pokutnic, inaczej Mostek Czarownic to najwyżej położony most w mieście. Przekraczając go można podziwiać panoramę miasta. Istnieje kilka legend dotyczących tego mostu, mówią one m.in. o kobietach walczących o swoje prawa oraz polowanie na czarownice.

Muzeum „Pana Tadeusza” w Kamienicy Pod Złotym Słońcem 

Wrocławski Rynek ma wspaniałą odnowioną kamienicę zwaną Kamienicą Pod Złotym Słońcem, w której znajduje się oryginalny rękopis polskiego eposu narodowego. Muzeum „Pana Tadeusza” w Kamienicy Pod Złotym Słońcem łączy historię epopei narodowej z nowoczesnymi technologiami i jest jedną z nowszych atrakcji Wrocławia.

Wrocławskie krasnale

Wrocław znany jest pod nazwą „Miasto Krasnali”. Postacie skrzatów w pomarańczowych czapkach stanowiły dzieło ruchu Pomarańczowa Alternatywa, który walczył z systemem komunistycznym. Rzeźby skrzatów obecne są na ulicach Wrocławia – ich liczba sięga już 400. Strona internetowa krasnale.pl służy do odnalezienia lokalizacji poszczególnych skrzatów i umożliwia spacer szlakiem krasnali we Wrocławiu, dostarczając uśmiechu na twarzy.

Pałac Królewski we Wrocławiu

Przyjeżdżając do Wrocławia, warto odwiedzić Muzeum Historyczne mieszczące się w Pałacu Królewskim. Muzeum pełni funkcję muzealną od 1926 roku i oferuje główną ekspozycję stałą ukazującą historię miasta przez 1000 lat. Można podziwiać tu stroje, militaria, obrazy i rzeźby oraz odrestaurowane komnaty królewskie. Na zakończenie poleca się zwiedzanie barokowego ogrodu.

Dzielnica Czterech Wyznań (Czterech Świątyń) 

Wrocław oferuje wielobarwność religijną w Dzielnicy Czterech Wyznań, znanej również jako Dzielnica Czterech Świątyń i Wzajemnego Szacunku. Granice dzielnicy tworzą cztery ulica: Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica, Świętego Antoniego oraz Kazimierza Wielkiego. Na terenie dzielnicy można zobaczyć kościół katolicki, kościół ewangelicki, sobór prawosławny oraz synagogę. Dzielnica posiada piękne zakątki, kawiarnie i restauracje oraz organizuje ciekawe wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

→→→ Czytaj też: Co warto zobaczyć w Krakowie?

Pawilon Czterech Kopuł i Muzeum Sztuki Współczesnej

Pawilon Czterech Kopuł wybudowano na Wystawę Stulecia (1912-1913), projektem Hansa Poelziga. W 1948 roku był jednym z miejsc ekspozycyjnych Wystawy Ziem Odzyskanych, symbolizowanej przez 106-metrową Iglicę Stanisława Hempla. Od 1953 roku stanowił siedzibę Wytwórni Filmów Fabularnych. Powstało tu aż 400 znakomitych polskich filmów, m.in. „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy oraz komedie Sylwestra Chęcińskiego – „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”.

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Muzeum Narodowe we Wrocławiu to piękny neorenesansowy budynek, położony nad brzegiem Odry i otoczony bluszczem. Bilet do Panoramy Racławickiej daje darmowy wstęp do jego wystaw stałych, Pawilonu Czterech Kopuł oraz Muzeum Etnograficznego. Muzeum posiada ponad 200 000 eksponatów, w tym zbiory przeniesione ze Lwowa. Kolekcja obejmuje szeroki zakres dzieł sztuki Śląska, Polski i Europy. Zbiory malarstwa, rzeźby i przedmiotów codziennych od różnych epok tworzą atrakcyjną ofertę dla każdego.

→→→ Czytaj też: Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Co zobaczyć w Barcelonie? 

nh1
6 min czytania

Co zobaczyć w Madrycie? 

nh1
1 min czytania

Co zobaczyć w Bratysławie? 

nh1
2 min czytania