Porady

Zabytki Europy

Zastanawiasz się, które europejskie miasta są najbardziej urokliwe i można w nich zobaczyć najwięcej historycznych zabytków? Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami najciekawszych obiektów w Europie. Z pewnością warto je odwiedzić w najbliższym czasie!

Paryż – wieża Eiffla

Nie ulega wątpliwości, że najbardziej rozpoznawalnym symbolem Paryża jest wieża Eiffla. Budowa tej konstrukcji rozpoczęła się w 1887 roku i trwała dwa lata. W momencie jej ukończenia była najwyższym budynkiem na całym świecie. Twórcami tego projektu byli Gustave Eiffel, Maurice Koechlin oraz Émile Nouguier. Wieża została zbudowana z okazji światowej wystawy w Paryżu w 1889 roku, aby uczcić setną rocznicę Rewolucji Francuskiej.

Zgodnie z pierwotnymi planami, wieża miała być zdemontowana po 20 latach, jednak Gustave Eiffel chciał tego uniknąć. W rezultacie uruchomił laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne na szczycie wieży. Na początku I wojny światowej wieża zastępowała gołębie pocztowe, umożliwiając komunikację Paryża z punktami kontrolnymi wzdłuż granicy niemieckiej.

Londyn – Tower Bridge

Tower Bridge to most, który jest wizytówką miasta. Został zbudowany w 1894 roku. Jego konstrukcja umożliwia swobodny przepływ statków oceanicznych, a w razie konieczności podnoszone są jego dwa segmenty o masie około 1200 ton każdy. Struktura mostu składa się z dwóch wież, które połączone są dwoma pasami dla pieszych, zawieszonymi odpowiednio 34 i 44 metry nad poziomem wody. Obecnie do podnoszenia mostu używany jest mechanizm elektryczny, który zastąpił oryginalny system.

Początkowo most był beżowy, ale w 1977 roku na 25-lecie koronacji królowej Elżbiety II przemalowano go na niebiesko-biało-czerwono.

Wiedeń – pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn należy do czołowych wiedeńskich zabytków, które każdy turysta odwiedza w czasie wizyty w tym mieście.

Projekt pałacu jest dziełem Johanna Bernharda Fischera von Erlacha. Jego budowa przebiegała w XVII i XVIII wieku na rozkaz cesarza Leopolda I. Barokowe detale pochodzą z okresu, kiedy Maria Teresa władała krajem. Za jej przyczyną elewacje pomalowano na żółto, ponieważ ten kolor należał do jej ulubionych.

Z ogromnej liczby 1441 komnat tylko 45 jest dostępnych do zwiedzania. Wnętrza mają styl rokoko i są ozdobione kryształowymi lustrami oraz fajansowymi piecami sprowadzonymi z Czech. Spośród komnat na szczególną uwagę zasługuje „Milionowy Pokój” – jest to jedno z najbardziej imponujących pomieszczeń w stylu rokoko na świecie. Ściany są pokryte drewnem różanym i ozdobione obrazkami z Indii i Persji. Natomiast prywatne pokoje i gabinety cesarza Franciszka Józefa mają prosty wystrój.

Praga – Most Karola

Jest to najstarszy zachowany do naszych czasów most kamienny o tak dużych rozmiarach. Zaczęto go wznosić na Wełtawie w połowie XIV wieku za rządów cesarza Karola IV. Dodanie białek jaj do zaprawy budowlanej miało na celu wzmocnienie konstrukcji.

Na podstawie badań archeologicznych przeprowadzonych w XXI wieku pojawiło się podejrzenie, że twórcą mostu nie był Peter Parler, jak wcześniej zakładano, ale prawdopodobnie praski mieszczanin o imieniu Oto lub Otlin. Jednakże do chwili obecnej teza ta nie została potwierdzona.

Berlin – Brama Brandenburska

Bramę Brandenburską wzniesiono pod koniec XVII wieku według projektu Carla Gottharda Langhansa, niemieckiego architekta urodzonego w Kamiennej Górze. Na szczycie budowli znajduje się kwadryga, rzymski wóz z czterokonnym zaprzęgiem, zaś jego woźnicą jest Wiktoria. Na początku XIX wieku rzeźby zostały zarekwirowane przez Napoleona i przeniesione do Paryża. Po kilkunastu latach jednak powróciły do Berlina, dzięki wysiłkom generała Ernsta von Pfuela, który przejął Paryż. Od czasu wybudowania muru berlińskiego w 1961 roku aż do jego upadku, dostęp do bramy był mocno ograniczony, ponieważ znajdowała się ona w strefie granicznej. Nie było możliwości podejścia do niej z żadnej strony.

Sprawdź: Obiekty UNESCO na świecie

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!