Niemcy

Bawaria – atrakcje

Bawaria to zdecydowanie wart odwiedzenia region Niemiec. Zachwyca nie tylko architektonicznymi perełkami, ale także pięknem natury. Często określany jest mianem krainy pałaców, zamków i piwa, jednak Bawaria to także malownicze miasteczka, monumentalne budowle i piękne jeziora rozsiane po całym terytorium. Sprawdź, jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie wycieczki po tym regionie!

Norymberga 

Norymberga to miasto położone nad brzegiem rzeki Pegnitz. Jego architektura to prawdziwa gratka dla entuzjastów historycznych zabudowań. Jedną z najważniejszych atrakcji stanowi Zamek Cesarski, który często atakowano w czasie II wojny światowej, a po odbudowie stał się symbolem Norymbergi. Wartymi uwagi zabytkami są również romańska Kaplica Imperialna, Okrągła Wieża czy Głęboka Studnia. Gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przy rynku głównym zachwyci niejednego miłośnika architektury. Budowla pochodzi z XIV, a powstała dzięki hojności Karola IV Luksemburskiego. Norymberga może poszczycić się piękną panoramą, którą można podziwiać z wielu obiektów w mieście.

Miasto ma też sporo propozycji dla smakoszy lokalnych kuchni.  Popularne są tzw. breze, czyli precle wypiekane z dodatkiem wody, które można kupić na prawie wszystkich straganach. Występują zarówno w słodkiej, jak i słonej wersji – z serem i szczypiorkiem. Warto skusić się na norymberskie pierniki. Najpopularniejsze są te z miodem i orzechami. Mogą być też w całości pokryte czekoladą.

Monachium – zamki 

Niezaprzeczalną wizytówką Bawarii i całych Niemiec jest zamek Neuschwanstein. Turystów z pewnością urzeknie jest monumentalna budowa, jak i niesamowite ulokowanie na wzgórzu. Dookoła roztacza się panorama Alp. Zamek powstał dzięki inicjatywie Ludwika II Wittelsbacha w XIX wieku, a wzorowany był na budowlach ze średniowiecza. W środku są pięknie wykończone pomieszczenia, przywodzące na myśl sale prosto z bajek. Szczególne warte uwagi są znajdujące się we wnętrzu pałacu freski.

Ten sam bawarski król ufundował jeszcze jeden pałac – Herrenchiemsee, zlokalizowany na wyspie jeziora Chiemsee. Wzorowano go na pałacu wersalskim. Zachwyca nie tylko lokalizacja pałacu, ale również przepych, z jakim został zbudowany. Wewnątrz warto zobaczyć m.in. Salę Tronową, Galerię Lustrzaną, muzeum oraz przepiękne ogrody. Nieopodal znajduje się również klasztor zwany Starym Pałacem.

Bamberg

Bamberg to miasto oddalone o około 50 km od Norymbergi. Powstało w czasach średniowiecza i położone jest na 7 wzgórzach, u których stóp płynie rzeka Regnitz. Wszelkie zabytki bez uszczerbku przetrwały okres wojny. Warto odwiedzić wzgórze św. Michała oraz wzgórze katedralne oraz zaliczyć spacer dokoła placu Maksymiliana. Na uwagę turystów zasługują również Stary Ratusz, Nową Rezydencja oraz katerdra.

Bamberg słynie ze sporej liczby lokalnych browarów, a głównym elementem tamtejszej kuchni jest wieprzowina. 

Rothenburg ob der Tauber 

Początki miasta sięgają roku 960, ale jego rozkwit to połowa XII wieku, kiedy wybudowano zamek. Do Bawarii należy od 1802 roku. Rothenburg był wielokrotnie niszczony przez wojny oraz trzęsienie ziemi. Na szczęście dziś miasto znajdujące się na Szlaku Romantycznym jest w pełni odnowione i zachwyca wielu turystów. Często jest opisywane jako jedno z najciekawszych miast Niemiec.

Najważniejszym miejscem w miasteczku jest rynek, który jest miejsce spotkań lokalnej społeczności i atrakcją turystyczną. Wszystko za sprawą sąsiedztwa średniowiecznych zabudowań. Należą do nich m.in. pijalnia rajcowska, fontanna św. Jerzego i szachulcowe domy. Jest tam również gotycki ratusz z XIII wieku, który stanowi świetny punkt widokowy do podziwiania panoramy miasta.  Na zachodnim krańcu starego miasta znajduje się piękny ogród i zabytkowa brama zamkowa.

Atrakcją Rothenburga jest też spacer miejskimi murami, które okalają starówkę. Wstęp jest darmowy i oferuje widok na miasto z wielu różnych perspektyw. W trakcie spaceru można zobaczyć też inne zabytki jak np. kościół św. Wolfganga. Ważną i dość nietypową atrakcją miasta jest Muzeum Bożonarodzeniowe, które pozwala poczuć świąteczny klimat przez cały rok. Można odwiedzić również inne instytucje kulturalne, jak np.Muzeum Lalek i Zabawek czy Średniowieczne Muzeum Kryminalne.

Jezioro Eibsee

Jezioro Eibsee znajduje się niedaleko granicy z Austrią i jest uznawane za jedno z najpiękniejszych w Bawarii. Eibsee jest niewielka, a jego powierzchnia to 1,77 km kw. Dokoła jest wytyczona około 7,5-kilometrowa ścieżka widokowa, która umożliwia przejście wzdłuż brzegu. Na jeziorze znajduje się 8 wysepek, a góruje nad nim najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze. W okolicy są plaże, na których można wypożyczyć łódki oraz rowery. Atutem jest też bliska lokalizacja kolejki na szczyt Zugspitze.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!