Polskie miasta

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków oferuje fascynującą historię, wspaniałą architekturę oraz życie kulturalne. Kuchnia krakowska należy do najlepszych na świecie. Przeczytaj nasz artykuł, w którym pokażemy Ci co warto zobaczyć w Krakowie!

Wieża ratuszowa

Wieża ratuszowa to gotycka wieża z XV wieku, znajdująca się na krakowskim Rynku Głównym. Mierzy 70 metrów wysokości. Niegdyś stanowiła część głównych budynków administracyjnych Krakowa, obecnie jest atrakcją turystyczną ze względu na tajemniczą architekturę i ciekawą atmosferę.

Sukiennice

To ogromna hala Targowa w Krakowie. Ta wielka budowla pochodzi z XIII wieku i sukcesywnie była rozbudowywana. Położona jest w sercu Rynku Głównego. Na pierwszym piętrze mieści się oddział Muzeum Narodowego.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Podziemia Rynku w Krakowie

Wystawa prezentuje archeologiczne wykopaliska przeprowadzone w latach 2005-2010. Archeolodzy dotarli do poziomu 5 metrów pod Krakowskim Rynkiem Głównym. Znaleziono 11 000 eksponatów związanych z handlem solą, ołowiem i miedzią oraz starożytnym życiem codziennym Krakowa.

Wawel

W Katedrze Królewskiej w Krakowie trwały przez wieki koronacje, pogrzeby i pochówki monarchów. Był to trzeci kościół budowany w tym miejscu, powstały około 1364 roku. Przedtem znajdowała się tam romańska budowla wybudowana przez Bolesława I Chrobrego około 1140 roku, która spłonęła 1305 roku pozostawiając tylko kryptę. Są tu Święty Krzyż, Kaplica Zygmunta, Dzwon Zygmunta, Krypta Św. Leonarda i Krypty Królewskie.

Może zainteresować Cię też: Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najważniejszych miejsc, które trzeba odwiedzić. Miejsce oddalone jest o 14 km na południowy wschód od Krakowa. Wieliczka słynie ze swojej solnej kopalni. Jest to ręcznie wyrzeźbiony świat bloków solnych, który oferuje niesamowite wrażenia.

Kości Smoka Wawelskiego

Kości smoka wawelskiego znajdują się w katedrze wawelskiej. Są one prawdziwą atrakcją turystyczną tego miejsca. 

Kopiec Kościuszki

Pomnik kopca został stworzony przez człowieka. Wzniesiono go z ziemi z całej Polski.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Poznaniu?

Muzeum Witrażu

Odwiedzenie tego miejsca pozwoli dowiedzieć się wiele o malowniczych witrażach polskich kościołów, pałaców i rezydencji. Przewodnik wyjaśnia trudny proces tworzenia i produkcji takich dzieł sztuki. To doświadczenie pozwoli Ci zrozumieć trudności pracy artystów.

Ogród Zoologiczny w Krakowie

Park zoologiczny położony w lesie oferuje przyjemną przechadzkę, a zwierzęta są świetnie wyeksponowane. Goście mają do dyspozycji fajny wybieg dla małp oraz możliwość bliskiego pooglądania innych zwierząt. Największe wrażenia robią żyrafy, duże koty i słonie. Na zwiedzanie parku w pełni potrzeba około 3 godzin, co sugeruje jego spore rozmiary.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Warszawie?

Park Planty

Park otaczający centrum miasta jest piękny i przyjemny dla odwiedzających. Znajdują się tam ładne kwiaty i fontanny, a cała przestrzeń jest czysta i bezpieczna. Park stanowi wspaniały dodatek do centrum miasta, podnosząc jego atrakcyjność.