Góry

Wejście na rysy

Jak wysokie są Rysy?

Rysy są najwyższym szczytem w Polsce o wysokości 2 499 metrów i na granicy polsko-słowackiej. Na ten szczyt najłatwiej dostać się z Zakopanego, z MorskWilczy Grzbiet i Południowe Rysy. Ponieważ góra ta jest bardzo popularna, a miejsca na wycieczkach z przewodnikiem są ograniczone, pamiętaj o szybkiej rezerwacji wycieczki, aby nie przegapić takiej okazji!

Wejście na górę zajmuje przeciętnemu turyście około 8 godzin. Wycieczki rozpoczynają się w punkcie startowym w Zakopanem lub na Kasprowym Wierchu.

Jak należy przygotować się do całodziennej letniej wyprawy na rysy?

Jeśli wybierasz się w Tatry pieszo, musisz zabrać ze sobą dobrą parę butów turystycznych. W przypadku silnego deszczu, dobrze byłoby zabrać ze sobą wodoodporną odzież, spodnie przeciwdeszczowe i kamizelkę. Jeśli chcesz spędzić trochę czasu na spacerach po górach, zalecamy zabranie ze sobą przekąsek oraz wody, którą można bezpiecznie przechowywać w plecaku.

  • buty trekkingowe
  • spodnie do trekkingu
  • bluzę
  • kurtkę przeciwdeszczową
  • czapkę
  • plecak

Wejście na Rysy od strony Polskiej

Szlak na Rysy jest jednym z najpopularniejszych w polskich Tatrach. Aby dotrzeć do Morskiego Oka z Palenicy, należy kierować się szlakiem wzdłuż czerwonej drogi asfaltowej do Morskiego Oka (9 km). Stamtąd można wędrować słynnym szlakiem grzbietowym na Rysy (5 km). Punktem wyjścia dla tej wycieczki jest więc Palenica Białczańska.

Wartą do rozważenia opcją jest spędzenie nocy w schronisku w Morskim Oku i rozpoczęcie wędrówki o świcie. Jeśli nie zdecydowałeś się na nocleg w schronisku, powinieneś zacząć wcześnie, bo od czerwca do września na szczycie Rysów są tłumy turystów.

Atak szczytowy na Rysy

Podczas wędrówki na Rysy z Morskiego Oka, na pewno miniesz dwa miejsca – Czarny Staw pod Rysami i Bułę pod Rysami. W drodze na Rysy można wybrać dwie drogi. Prawa droga prowadzi do Przełęczy Mięguszowieckiej pod Chłopkiem, a lewa na szczyt najwyższego szczytu Polski – Rysów.

Ścieżka Rysy nie jest trasą trudną technicznie. Będziesz szedł kamienną ścieżką i napotkasz kamienne stopnie, rumowisko skalne i większe kamienie. Ten ostatni etap trasy to już poważne podejście, łańcuchy i przyspieszone bicie serca. Na Rysach idzie się kamienną ścieżką, napotykając kamienne stopnie, rumowisko skalne, większe kamienie i miejsce zwane Bułą pod Rysami. Będąc tam można być pewnym, że szczyt jest niedaleko – około 1 godziny, 15 minut i nieco ponad 400 metrów przewyższenia.

Szlak między Bułą a szczytem to najciekawsza część wędrówki. Są tu łańcuchy, bloki skalne, płyty i szczeliny – miejsca wymagające skupienia, a czasem głębszego oddechu. Żelazne zabezpieczenie w zasadzie kończy się na grani, kilkanaście metrów przed osiągnięciem celu. Ten ostatni odcinek jest jednym z najtrudniejszych – tutaj bowiem trzeba się zmierzyć z ekspozycją i wąskimi trawersami. To jednak nic w porównaniu z tym, co czeka Cię za chwilę – najwyższy szczyt w Polsce!

Jaki jest czas wejścia na Rysy?

Droga ze schroniska nad Morskim Okiem do Czarnego Stawu zajmuje 50 minut na wejście, a 40 minut na zejście. Z Czarnego Stawu na Rysy wejście zajmuje 3 godziny, a zejście 2 godziny 30 minut. Trasa ze Słowacji – niebieski szlak z Popradzkiego Stawu do Żabich Stawów Mięguszowieckich, następnie czerwony szlak przez Przełęcz Waga i Chatę pod Rysami – czas przejścia 2 godziny, zejście godzina 45 minut.

Ile kosztuje wycieczka z przewodnikiem na Rysy?

Wejście z przewodnikiem na Rysy kosztuje od kilkuset złotych do 2000 zł. Cena zależy od tego, czy przewodnik musi zaopatrzyć uczestników w sprzęt.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!