Niemcy

Co warto zobaczyć w Berlinie?

Berlin, kiedyś rozdzielony murem na dwie części, obecnie stanowi jedną z najciekawszych metropolii Europy. Zaskakująca i nowoczesna stolica Niemiec charakteryzuje się otwartością i tolerancją. Miasto oferuje turystom szereg historycznych miejsc, zabytków oraz tętniących życiem placów. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Berlinie!

Berliner Dom (Katedra Berlińska)

Berliner Dom to największa świątynia w stolicy Niemiec i perełka architektoniczna, symbolizująca potęgę Hohenzollernów. Na jej szczycie znajduje się 85-metrowa kopuła nawiązująca do Bazyliki Św. Piotra. We wnętrzach znajdziemy ołtarz z białego marmuru, organy z 7000 piszczałek oraz kryptę ze sarkofagami członków dynastii.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Wilnie?

Brama Brandenburska

Brama Brandenburska to charakterystyczny obiekt w Berlinie, który symbolizuje zjednoczenie Niemiec. Została ona zaprojektowana przez Carla Gottharda Langhansa i ma wysokość 26 metrów. Centralnym elementem Bramy jest uskrzydlona bogini Nike, której rzeźba została wcześniej skradziona i po interwencji marszałka wróciła do Berlina.  Plac Aleksandra jest zlokalizowany w centrum wschodniego Berlina i tu znajduje się najwyższa budowla w całych Niemczech – Wieża Telewizyjna o wysokości 365 metrów, na którą rocznie wjeżdża ponad milion turystów.

Museumsinsel: Wyspa Muzeów

Berlin jest czasem nazywany stolicą muzeów. Museumsinsel, położony w samym sercu Berlina, to jeden z największych i najsłynniejszych kompleksów muzealnych na świecie, wpisany od 1999 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W skład kompleksu wchodzą Muzeum Pergamońskie, Muzeum Bodego, Stare i Nowe Muzeum oraz Stara Galeria Narodowa. Zaleca się poświęcenie całego dnia na zwiedzanie jego bogatych kolekcji.

Czytaj także: Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Plac Poczdamski i fragment muru berlińskiego

Plac Poczdamski to największy i najbardziej ruchliwy plac stolicy Niemiec, a także ciekawa atrakcja. Jest on centrum handlowym i kulturalnym miasta, prezentującym nowoczesną architekturę, w tym futurystyczną konstrukcję Sony Center składającą się z kilku wieżowców połączonych podświetlaną kopułą. Na placu pozostawiono fragment liczącego 155 km muru berlińskiego, będącego symbolem zimnej wojny do czasu obalenia go w 1989 roku. Niezburzona część muru stanowi jednocześnie wystawą na świeżym powietrzu.

Zamek Charlottenburg: „berliński Wersal”

Charlottenburg jest jedną z największych i najpiękniejszych rezydencji dynastii Hohenzollernów oraz główną atrakcją Berlina. Budowę tego imponującego kompleksu pałacowego, nazywanego czasem „berlińskim Wersalem”, rozpoczęto pod koniec XVII wieku na zlecenie króla Prusa Fryderyka I Wielkiego. Rezydencja zachwyca pełnymi przepychu, barkowymi salami, ogrodami w stylu angielskim i francuskim oraz słynną już Porcelanową Komnatą. Nazwa pałacu pochodzi od żony króla Prusa Fryderyka I Wielkiego.

Może zainteresować Cię też: Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Reichstag – parlament w Berlinie

Reichstag jest dumą narodową Niemiec – połączenie neorenesansu i charakterystycznej szklanej kopuły czyni to miejsce wizytówką Berlina. Brytyjski architekt Sir Norman Foster przyczynił się do uroku wnętrza obiektu z XIX-wiecznych fundamentów. Najbardziej popularnym punktem jest szklana kopula – można tam dotrzeć poprzez windę i spiralną kładkę na sam szczyt. Z platformy widokowej rozciągają się niezwykłe widoki na miasto.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!