Węgry

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Budapeszt to jeden z najpopularniejszych europejskich miast. Kiedyś określany był jako Paryż Środkowej Europy. Konkuruje on z Berlinem o miano europejskiego centrum imprezowego, oferując atrakcje kulturalne i modne kluby. Zabytkowa architektura miasta przenika się tu z nowoczesnymi galeriami handlowymi. Miasto posiada też uzdrowiskowe termami oraz słynne “ruin pubs”, czyli bary ze starymi meblami tworzącymi niepowtarzalny nastrój. Przeczytaj nasz artykuł, z którego dowiesz się, co warto zobaczyć w Budapeszcie!

Parlament w Budapeszcie

Parlament w Budapeszcie jest sztandarową atrakcją miasta i obowiązkowym punktem dla każdego odwiedzającego stolicę Węgier. Został zbudowany po połączeniu Budy i Pesztu, aby wzbudzać zachwyt. Jest drugim co do wielkości gmachem parlamentu w Europie i największym budynkiem na Węgrzech, o powierzchni 18 000 metrów kwadratowych. 

Wyspa Małgorzaty

Kierując się na północ od Parlamentu wzdłuż Dunaju, miniemy Most Małgorzaty. Warto poświęcić więcej czasu na zwiedzanie Wyspy Małgorzaty, znanej również jako zielone płuca Budapesztu. Znajduje się w nim wiele ścieżek spacerowych, ogród japoński, ogród różany z różnymi drzewami i kwiatami oraz Fontanna Małgorzaty, w której grają melodie Beatlesów i Vivaldiego. Odkryj także średniowieczne ruiny i park wodny.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Wilnie?

Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy łączący Budę i Peszt na stałe został wybudowany w 1849 roku, jako pierwszy most kamienny na Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Jego projekt zainspirowany był wzorowany na Marlow w Anglii, a technologia budowy opierała się o użycie kapsuły badającej dno Dunaju. Obecnie Most Łańcuchowy jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji Budapesztu. Proponujemy przejść się mostem od strony lewobrzeżnego Pesztu do dzielnicy Buda.

Wzgórze Zamkowe i Zamek Królewski w Budapeszcie

Budapeszt słynie z Wzgórza Zamkowego z Zamkiem Królewskim, które jest wpisane na listę UNESCO. Zamek Buda wzniesiony około XIV w. przez lata był rozbudowywany i skompleksowany, aż do całkowitego zniszczenia podczas II Wojny Światowej, którego rekonstrukcja zakończyła się w 1976 r. Dziś obiekt służy jako instytucje publiczne i muzealne, oferujące Muzeum Historii Budapesztu, Galerię Narodową oraz Bibliotekę Narodową im. Szechenyiego. Dziedziniec Zamku Królewskiego jest dostępny do zwiedzania za darmo, natomiast za wstęp do muzeów trzeba zapłacić.

Czytaj też: Co warto zobaczyć Bratysławie?

Punkt widokowy na Parlament w Budapeszcie

Po zejściu ze Wzgórza Zamkowego warto wybrać się na spacer urokliwymi brukowanymi uliczkami do bulwarów Dunaju. Stamtąd można podziwiać wspaniały budynek parlamentu w Budapeszcie. Jest on szczególnie piękny nocą!

Aleja Andrássy (Andrássy út)

Warto wybrać się też na spacer po Alei Andrassyego w kierunku Dunaju – ulica uważana jest za jedną z piękniejszych ulic Europy. Przecinając ją zobaczysz m.in. eleganckie sklepy, ambasady i siedziby firm. Położone gdzieś pośrodku Muzeum Terroru oferuje odwiedzającym rekonstrukcję budynku, który pełnił funkcję więzienia stalinowskiej policji i antysemickiego obozu zagłady. Wystawa składa się z dużej ilości elementów dostosowanych do warunków takich jak oświetlenie, muzyka i kolorystyka, aby wpłynąć na odczucia odwiedzających.

Na Alei Andrassyego zlokalizowana jest też Węgierska Opera Państwowa. Przyozdobiono ją rzeźbami wybitnych węgierskich kompozytorów. Gra się w niej opery i operetki budapeszteńskie, nawiązujące do monarchii austro-węgierskiej.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Wiedniu?

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!