Sudety – co zobaczyć? 

3 min czytania

srebrna góra w sudetach

Sudety są krainą, która wciąż nie została w pełni odkryta. Nie brakuje tam malowniczych i tajemniczych zakątków, do których nikt jeszcze nie dotarł. Są jednak i takie, które świetnie zna każdy miejscowy oraz większość turystów. Sprawdź, dokąd warto się udać podczas wycieczki w Sudety!

Sanktuarium Maryjne Diecezji Legnickiej w Krzeszowie

Nieduże miasteczko Krzeszów to siedziba jednej z najpiękniejszych barokowych budowli na świecie. W jej wnętrzach znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej, koronowany przez Jana Pawła II. Dokładne zwiedzanie sanktuarium może potrwać do kilku godzin. Szczególne wrażenie na odwiedzających mogą wywrzeć przepiękne rzeźby i freski. W Mauzoleum, które ulokowane jest na tyłach bazyliki, znajdują się grobowce książąt śląskich, którzy byli fundatorami zakonu.

Nieopodal bazyliki mieści się kościół św. Wojciecha, w którym można podziwiać galerię fresków, które zostały perfekcyjnie odnowione. Przedstawiają one między innymi cykl z życia Świętej Rodziny autorstwa Michała Willmanna.

Śnieżka

Na Śnieżce znajduje się wielu dobrze znane obserwatorium meteorologiczne. Naukowcy uznają klimat Śnieżki jako podobny do tego, który panuje za kołem polarnym. Średnia temperatura w skali roku to niewiele powyżej 0 st. C. Występuje tam również roślinność alpejska, a śnieg można spotkać w okresie od października do maja. Bardzo często na Śnieżce wieją wiatry o sile huraganu. Zamglenie natomiast można zaobserwować na Śnieżce przez co najmniej 300 dni w ciągu roku.

Niegdyś najwyższy szczyt Sudetów była świętą górą Prusaków oraz symbolem słowiańszczyzny dla Czechów. Z kolei Niemcy prowadzili tam stację radiową oraz meteorologiczną.

Zdobycie Śnieżki wymaga około 4 godzin marszu pod górę, choć nie ma gwarancji na świetne widoki ze względu na kapryśną pogodę. Zejście ze szczytu również może przysporzyć problemów, ponieważ jest dość strome.

Twierdza Donżon – Srebrna Góra

Donżon to fortyfikacja zlokalizowana w urokliwym miasteczku, jakim jest Srebrna Góra. Twierdzę wzniesiono w latach 1763-1777 na 4 szczytach Gór Sowich. Pruski rząd wydał na nią sumę, która prawie dorównywała rocznym dochodom państwa. Wielokrotnie była miejscem toczonych bitew i wojen. Na fortyfikację w Srebrnej Górze składa się system fortów o różnej wielkości. Są to m.in. Rogowy, Wysoka Skała, samodzielny fort Ostróg oraz centralny bastion dowodzenia, zaopatrzenia i obrony – Donżon.

Świątynia Wang w Karpaczu

Świątynia Wang to ewangelicki kościół, który jest wyjątkową pod wieloma względami budowlą. W całości wykonana jest z drewna, a data jej powstania to XII wiek. Słupy i kolumny, które znajdują się wewnątrz świątyni zostały prawdopodobnie wykonane z łodzi norweskich wikingów. W XIX wieku budowla została rozebrana i miała trafić do Berlina, zamiast tego jednak podróż zakończyła w Karpaczu.

Masyw Ślęży 

Ślężą to najwyższe wzniesienie Przedgórza Sudeckiego. Monumentalnie góruje nad rozległymi równinami. Pierwsze ślady człowieka na masywie pochodzą sprzed 10 tys. lat. Na ten temat istnieje wiele spekulacji. W czasach pogańskich była miejscem mocy pierwotnych kultów. Na Ślęży znajduje się kilka szlaków trekkingowych oraz trasa rowerowa. Dwa spośród szlaków to ścieżki archeologiczne, które oznaczone są ślężańskim niedźwiedziami.

Międzygórze

Międzygórze to wioska przywodząca na myśl bajkową krainę. Została założona przez drwali oraz węglarzy w XVI wieku, by trzy wieku później stać się wypoczynkowym kurortem niemieckim, który wyglądem przypomina styl szwajcarski dzięki charakterystycznej drewnianej zabudowie. Dziś Międzygórze określane jest mianem Małego Tyrolu, a wizytówką miejsca są niewątpliwie drewniane oraz kamienno-drewniane domy. Wiele z nich posiada piękne rzeźbienia, krużganki i balkony.

Nad wioską góruje góra Igliczna, na którą prowadzi zielony szlak. Pod wzniesieniem znajduje się kościół pątniczy Matki Boskiej Śnieżnej. Międzygórze jest również dobrym punktem wypadowym na Masyw Śnieżnika. Mieści się tam wyciąg narciarski oraz wodospad.

Jaskinia Niedźwiedzia 

Jaskinia Niedźwiedzia jest największą z wielu mieszczących się w Sudetach.  Długość jej korytarzy to ponad 3 km. Jest też jedną z głębszych w Polsce. – różnica poziomów wynosi 60 m. Trasa dla turystów usytuowana jest na środkowym piętrze i ma 360 m. W trakcie jej pokonywania można podziwiać robiącą wrażenie szatę naciekową.

W trakcie badań naukowcy odkryli w jaskini ogrom szczątków plejstoceńskich zwierząt, m.in. lwa i niedźwiedzia jaskiniowego. Obecnie często można spotkać tam nietoperze.

Kopalnia złota w Złotym Stoku 

Ogromnym atutem zwiedzania kopalni złota w Złotym Stoku są niezwykle charyzmatyczni przewodnicy. Wycieczka do tego miejsca to świetny pomysł na spędzenie czasu z dziećmi – w trakcie wędrówki korytarzami z ciemności wyłaniają się osoby przebrane za gnomy i górników.

Najciekawszą trasą może okazać się chodnik sztolni Gertrudy. Wśród jej atrakcji znajdują się m.in. minerały, dawny sprzęt górników i hutników, piec do wytapiania złota oraz skarbiec ze sztabkami sztucznego kruszcu. Zobaczyć można również laboratorium J. Schärfenberga, który odpowiadał za wynalezienie jednej z największych trucizn – arszeniku.

Można przejść się też chodnikiem śmierci, który był miejscem stracenia wielu złodziei złota. Po wielu korytarza kopalni płynie się łódką. Innymi oryginalnymi atrakcjami tego miejsca jest m.in. jedyny w Polsce podziemny wodospad, który znajduje się w sztolni Czarnej oraz podziemny tramwaj.

Co zobaczyć w Barcelonie? 

nh1
6 min czytania

Co zobaczyć w Madrycie? 

nh1
1 min czytania

Co zobaczyć w Bratysławie? 

nh1
2 min czytania