Austria

Co zobaczyć w Wiedniu?

Wiedeń jest stolicą i największym miastem w Austrii, liczącym około 1.8 mln ludzi. Miasto jest wychwalane przez turystów, którzy doceniają jego bogatą historię i muzykę, kulturę, zabytki oraz pyszną kuchnię i wino. Wiedeń może pochwalić się posiadaniem najstarszego zoo na świecie, zabytkowego parku rozrywki oraz jednego z największych kompleksów pałacowych na świecie. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Wiedniu!

Katedra Świętego Szczepana

Duma miasta to romańsko-gotycka katedra, otoczona murem, która zlokalizowana jest w sercu najstarszej części miasta. W katedrze można podziwiać dzieła sztuki, kilkanaście barokowych ołtarzy oraz grobowiec księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Istnieje możliwość zwiedzania wnętrza i wejścia na jedną z wież. Widok z południowej wieży na miasto jest niesamowity, ale wyzwaniem są 343 schody do pokonania.

Co warto zobaczyć w Budapeszcie?

Park Rozrywki Prater

Prater to jeden z najstarszych parków rozrywki na Świecie. Na teren parku wchodzi się bezpłatnie, a zajmuje on ok. 1700 ha. W Praterze można znaleźć diabelski młyn, karuzeli, rollercoastery oraz bary i miejsca odpoczynku. Znajduje się pomiędzy Dunajem a kanałem Dunajskim.  Jest to idealne miejsce dla całej rodziny, aby cieszyć się rozrywkami i atrakcjami.

Hofburg

Hofburg w Wiedniu to jeden z największych kompleksów pałacowych na Świecie, będący oficjalną siedzibą rodu Habsburgów. Na terenie ogromnego kompleksu znajduje się słynna hiszpańska szkoła jazdy konnej, austriacka biblioteka narodowa, muzeum księżnej Sisi czy cesarskie rezydencje. Co roku w Hofburgu organizowany jest w Sylwestra słynny bal cesarski.

Sprawdź też: Co warto zobaczyć w Berlinie?

Ratusz w Wiedniu

Ogromny budynek Ratusza to jeden z obiektów must see na mapie Wiednia, przypominający szkołę z Harry’ego Pottera. Ma ona długą historię jako obiekt użyteczności publicznej, w tym organizacji wiedeńskich wydarzeń, takich jak Wiedeński Festiwal Filmowy oraz Jarmark Świąteczny. Aktualnie budynek pełni funkcję siedziby burmistrza miasta oraz rady miejskiej.

Pałac Schönbrunn

Pałac Schönbrunn jest najbardziej popularną i rozpoznawalną atrakcją Wiednia. Znajduje się on daleko od historycznego centrum miasta i w celu jego odwiedzenia należy wykupić bilet wstępu. Odwiedzającym do dyspozycji oddano cudowne ogrody, palmiarnię, 1441 komnat cesarskich w tym 45 udostępnionych do zwiedzania oraz galerię sztuki i salon lustrzany. Miejsce to jest mocno oblegane przez turystów, dlatego warto je odwiedzić o jak najwcześniejszej porze.

Belweder

Belweder w Wiedniu składa się z dwóch kompleksów – Belwederu górnego i dolnego. Niegdyś przynależna księciu Eugeniuszowi budowla powstała w latach 1714-1722 jako barokowy pałac. Na terenie znajdują się przepiękne ogrody, posągi, galeria sztuki oraz muzeum.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!