Litwa

Co zobaczyć w Wilnie?

Wilno jest stolicą Litwy i miastem, do którego Polacy mają sentyment. Stworzyliśmy zbiór 7 atrakcji turystycznych, które pozwolą Ci lepiej poznać miasto podczas kilkudniowego wypadu. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co zobaczyć w Wilnie! 

Muzeum Pieniądza (Money Museum of the Bank of Lithuania)

Muzeum Pieniądza przy alei Gedimino zapewnia wiele atrakcji, takich jak widok piramidy z miliona monet wpisanej do Księgi Rekordów Guinnessa oraz informacje na temat wartości człowieka wykonanego ze złota, srebra lub platyny. Ekspozycja Muzeum znajduje się na parterze i podziemiach niewielkiej kamienicy. Odwiedzenie tego miejsca to okazja, by nacieszyć się ciekawymi dziełami sztuki i informacjami.

Uniwersytet Wileński

Uniwersytet Wileński został założony w 1579 roku przez króla Stefana Batorego i jest jedną z najstarszych uczelni Europy Środkowo-Wschodniej. Kompleks składa się z 16 gmachów w różnych stylach oraz 13 dziedzińców, tworzących labirynt bez mapy. Zwiedzający mogą podziwiać piękną bibliotekę i księgarnię oraz freski prezentujące mitologię litewską w Centrum Lituanistycznym. Również warto odwiedzić Kościół św. Jana, ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Na dzwonnicy obok kościoła znajduje się świetny punkt widokowy.

Sprawdź też: Co zobaczyć w Bratysławie?

Góra Trzykrzyska (Wzgórze Trzech Krzyży)

Góra Trzykrzyska to punkt widokowy na Stare Miasto, położony na 300 drewnianych schodach. Według legendy, siedmiu franciszkanów umęczono w tym miejscu. W latach 1663-1664 trzy krzyże z ciałami trzech męczenników ustawiono na Górze Łysej. Krzyże betonowe postawiono na szczycie w 1916 roku, jednak w 1950 roku je wysadzono w powietrze. Krzyże postawiono ponownie jako pomnik ofiar stalinizmu na Litwie w 1989 r.

Zarzecze (Užupis) w Wilnie

Zarzecze to dzielnica Wilna o bogatej historii, podobnie jak Montmartre w Paryżu. W 1997 roku grupa artystów ogłosiła tutaj swoją republikę – Republikę Zarzecza lub Republikę Artystów. Republika posiada własny hymn, prezydenta, flagę, pocztę, 17-osobową armię i konstytucję składającą się z 41 punktów.

Kościół św. Anny w Wilnie

Kościół Św. Anny jest pięknym przykładem ceglanego późnego gotyku, powstałym na początku XVI wieku. Fasada budynku wykonana jest z 33 różnych rodzajów ceramiki i jest pomalowana na czerwono. Krąży legenda, że Napoleon Bonaparte był tak zachwycony tego kościoła, że chciał go przenieść do Paryża. Wstęp do kościoła jest bezpłatny. Godziny otwarcia w sezonie letnim to 10:30-18:30 od wtorku do soboty oraz 8:00-19:00 w niedziele i w sezonie zimowym 16:30-18:30 od wtorku do piątku, a w soboty od 8:00 do 17:00.

Ostra Brama (Matka Boska Ostrobramska) 

Ostra Brama to gotycka brama miejska w Wilnie, pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich. Oprócz samej Bramy znajduje się tam XVII-wieczny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, otoczony wotami w podziękowaniu za cudowne działanie. Ten pozłacany i ozdobiony sukniami oraz koronami obraz jest widoczny przez okno kaplicy postawione na ulicy Ostrobramskiej.

Sprawdź też: Co zobaczyć w Pradze?

Ogród Bernardynów (Bernardine Gardens) w Wilnie

Położony w samym sercu Wilna, w pobliżu Placu Katedralnego, Ogród Bernardyński zapewnia spokojną ucieczkę od tętniącego życiem miasta. Spokojna rzeka Wilejka z mnóstwem dzikiej przyrody i kajakarzy, kolorowymi kwiatami i drzewami dającymi cień zapewnia wytchnienie w upalne dni. Ponieważ 40% miasta to tereny zielone, Wilno jest idealnym miejscem na relaks lub zwiedzanie.