Formalności

Bon turystyczny – wakacje 500 plus

Komu przysługuje bon turystyczny? 

Przypominamy, że bon podróżny dla rodziców dziecka przysługuje na dzieci urodzone do końca 2021 roku, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub świadczenie wychowawcze Rodzina 500 plus. 

Z bonu podróżnego mogą skorzystać także rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik-grudzień), nawet jeśli wniosek o 500+ złożyli po 31 grudnia 2021 r. Ważne, by zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin.

Jak aktywować bon turystyczny? 

Bon turystyczny aktywuje się na Platformie Usług Elektronicznych w bardzo prosty sposób. Rodzic, który otrzymuje świadczenie 500 plus na dziecko, posiada na swoim profilu PUE bon. Wystarczy wejść na swój profil, do zakładki „ogólne”, następnie po lewej stronie ekranu znajdziemy zakładkę „bon podróżny”.

 Po jej kliknięciu zostaniemy poproszeni o uzupełnienie niezbędnych danych kontaktowych, czyli adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Po tych czynnościach przechodzimy do aktywacji. Zarówno aktywacja jak i płatność bonem podróżnym jest bardzo prosta, nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych czynności.

Do kiedy bon turystyczny? 

Polski Bon Turystyczny, czyli 500 zł na wakacje dla dziecka, to program rządowy wprowadzony w związku z pandemią wirusa COVID-19. Celem programu było zachęcenie polskich rodzin do wyruszenia na wakacje w Polsce, podczas gdy kraj nadal wychodzi z kryzysu. Początkowo był on dostępny do marca 2022 roku, a następnie został przedłużony do 30 września 2022 roku.

Transakcje za pomocą bonu wyniosły 2,3 mld zł 

Od sierpnia 2020 r. rodzice mogą wykorzystać bon do zapłaty za usługi hotelowe lub imprezy turystyczne w Polsce. „Do tej pory transakcje opłacone za pomocą bonu wyniosły 2,3 mld zł. Najwięcej zyskały firmy i organizacje w województwie małopolskim, bo rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonów prawie pół miliarda złotych. Drugim województwem, w którym najwięcej pieniędzy z transakcji bonowych trafiło do touroperatorów były firmy w województwie pomorskim. W Pomorskiem kwota transakcji bonowych przekroczyła 418 mln zł – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.”

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!