Słowacja

Co zobaczyć w Bratysławie?

Bratysława jest stolicą Słowacji, graniczącą z dwoma państwami oraz położoną nad Dunajem i zamieszkaną przez ok. 440 000 mieszkańców. Bliskość Wiednia i Budapesztu powoduje, że Bratysława często jest pomijana przez turystów. Można tam jednak przyjechać na weekend, aby zobaczyć kilka ciekawych atrakcji. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Bratysławie!

Rynek oraz Stary Ratusz w Bratysławie 

Bratysławskie Stare Miasto to klimatyczna dzielnica z urokliwymi kamienicami, pałacami oraz licznymi lokalami gastronomicznymi. Sercem Dzielnicy jest Rynek (Hlavné námestie), w pobliżu którego w XV w. powstał najstarszy ratusz na Słowacji – będący mieszaniną baroku, renesansu i gotyku. Wewnątrz Ratusza znajduje się Muzeum Miejskie w Bratysławie – jedno z najstarszych muzeów na Słowacji. Będąc na Rynku warto wejść na 45-metrowa wieżę, aby zobaczyć miasto z lotu ptaka. Uwagę przykuwa także pomnik strażnika oraz pomnik żołnierza napoleońskiego, który stoi przez ambasadą francuską.

Sprawdź też: Co zobaczyć w Wilnie?

Slavin

Slavin to wzgórze w centrum najbogatszej dzielnicy miasta, na które wstęp jest darmowy, a zapewnia świetne widoki na miasto. Na jego szczycie można zachwycać się pomnikiem upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej, poległych w walce o wyzwolenie Bratysławy. Pomnik został odsłonięty w 1960 roku. W grobach na wzgórzu Slavin spoczywa 6845 poległych żołnierzy. Jest to spokojne miejsce, gdzie można podziwiać widoki panoramy miasta oraz Małych Karpat.

UFO na moście SNP w Bratysławie 

Bratysława ma swoje własne UFO – restaurację w kształcie spodka zlokalizowaną na wysokości ponad 84 metrów na Moście Słowackiego Powstania Narodowego. Budowa mostu została ukończona w 1972 roku, łącząc Stare Miasto z dzielnicą Pertžalkę.

Taras widokowy na dachu restauracji znajduje się na wysokości 95 m i oferuje widok miasta, jego starego centrum oraz Austrię. Klienci restauracji otrzymują bezpłatne wejście do tarasu, jeżeli zamówią drugie danie. Uwaga: łazienki stanowią dodatkową atrakcję – warto tam zajrzeć.

Kościół św. Elżbiety w Bratysławie (tzw. Niebieski Kościółek)

Cesarz Franciszek Józef I ufundował kościół św. Elżbiety – znany jako Niebieski Kościółek – w hołdzie swojej zmarłej żonie, Elżbiecie (Sissi). Projektem budowlanym świątyni, powstałej w latach 1909-1913, zajął się węgierski architekt Ödön Lechner. Budowla ma nietypowy kształt i dominujący niebieski kolor. Jej ozdobienie polega na wykorzystaniu licznych elementów ceramicznych.

Czytaj też: Co zobaczyć w Pradze?

Čumil – najsłynniejszy podglądacz

W Bratysławie znajdziesz pomniki postaci takich jak „Piękny Ignaś” i Christian Andersen, a najbardziej popularnym jest Čumil.

Pomnik Čumila to figura mężczyzny w hełmie wystającego z kanału ściekowego i podpierającego brodę na rękach położonych na ulicy. Dotknięcie hełmu ma przynosić szczęście i gwarantować powrót do miasta. Znajduje się on na rogu ulic Pańskiej oraz Lauryńskiej, a koło niego zwykle można spotkać sporo turystów oraz znak drogowy z jego sylwetką i napis „Man at Work”.

Brama Michalska w Bratysławie 

W średniowieczu miasto było otoczone fortyfikacjami, z których jedna – Brama Michalska – przetrwała do dziś. Brama została odrestaurowana w 1758 roku i służy dziś jako główny punkt na trasie przemarszu orszaków koronacyjnych. Wewnątrz Bramy Michalskiej znajduje się Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich. Na szczycie 51-metrowej wieży mieszczącej się wewnątrz Bramy znajduje się taras widokowy oferujący piękny widok na Stare Miasto oraz zamek.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!