Tatry są chętnie odwiedzane przez turystów o każdej porze roku, oferując wiele tras pieszych i wspinaczkowych, a także malownicze krajobrazy. Każdy znajdzie tam idealna rozrywkę dla siebie. Sprawdź, jak co warto zobaczyć podczas pobytu w Tatrach.
Morskie Oko
Morskie Oko słynie nie tylko ze swojego piękna, ale także z tajemniczych głębin. Legenda głosi, że jezioro nie ma dna i jest połączone z Morzem Adriatyckim tajnymi tunelami. Szczęśliwym trafem Morskie Oko pozostaje w Polsce do dziś, w wyniku sporu granicznego rozstrzygniętego w 1902 roku. Przed wizytą nad jeziorem koniecznie wybierz się na Rusinową Polanę, skąd według niektórych roztacza się najlepszy widok na Tatry po polskiej stronie granicy.
Czerwone Wierchy
Czerwone Wierchy to trasa dla odważnych, ale dużo bezpieczniejsza niż popularna Orla Perć. Rozpocznij wyprawę od relaksującego wjazdu kolejką linową na Kasprowy Wierch i pstryknięcia kilku zdjęć przepięknej panoramy Tatr. Później kieruj się na zachód do Kopy Kondrackiej, gdzie możesz podziwiać duże połacie sit skucina, przybierających czerwony kolor jesienią. Poza Kopą miniesz także Małołączniak, Krzesanicę i Ciemniaka. Z Ciemniaka można udać się prosto do Doliny Kościeliskiej albo na Giewont, jeśli jesteś bardziej ambitny.
Giewont
Giewont jest charakterystyczną górą, przypominającą sylwetkę „śpiącego rycerza” i góruje nad Zakopanem. Liczne legendy słyszane o tatrzańskim szczycie sprawiają, że wielu wybiera pieszą wspinaczkę na jego wierzchołek. Wejście na Giewont zajmuje co najmniej 3 godziny i trzeba uwzględnić czas oczekiwania w kolejce pod szczytem. Możliwy jest dobór trasy dostosowanej do poziomu umiejętności – przez Kalatówki lub Dolinę Strążyską przez Grzybowiec.
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska to jedno z najpopularniejszych miejsc w okolicach Zakopanego, które przyciąga turystów dzięki łatwej do dotarcia trasie i wielu atrakcjom. Przebywając w dolinie, można zobaczyć skalne bramy (Kantaka, Kraszewskiego i Raptawicką), strome turnie i polany (Cudakowa, Pisana). Proponowane są też punkty widokowe, takie jak Lodowe Źródło czy Smreczyński Staw – jedyny zbiornik wodny w Tatrach Zachodnich.
Rysy
Rysy to najwyższy szczyt polskiej części Tatr i całego kraju, sięgający 2499 m n.p.m., z różnicą wysokości od poziomu Morskiego Oka wynoszącą ponad 1100 m. Widoki ze szczytu obejmują 80 szczytów tatrzańskich, 50 gór innych pasm oraz 13 jezior, a przy dobrej widoczności – Kraków oddalony o 90 km. Na miejscu znajduje się tablica upamiętniająca pobyt Włodzimierza Lenina i „drewniany wychodek” nad przepaścią. W tym miejscu przebiega granica polsko-słowacka.