Góry

Pieniny – Co warto zobaczyć?

Pieniny zaliczane są do jednych z najpiękniejszych polskich pasm górskich. Przyciągają turystów o każdej porze roku. Zachwycają niesamowitą panoramą, licznymi szlakami pieszymi, wąwozami oraz niepowtarzalnym klimatem. Bajkowy widok gór oraz zachodzącego słońca na długo pozostawia magiczne wspomnienia w pamięci. Co należy obowiązkowo zwiedzić, będąc w Pieninach?

Co warto zobaczyć w Pieninach?

Pieniny są położone w południowej części Polski oraz północnej Słowacji. Stanowią najwyższy fragment podzielonego łańcucha skałek wapiennych. 

Najpopularniejsze miejscowości w Pieninach to oczywiście Szczawnica (nazywana ich stolicą), uzdrowisko Krościenko, a także Czorsztyn, Grywałd, Niedzica, Sromowce i Krośnica. To w nich turyści najchętniej zatrzymują się na nocleg, korzystają z atrakcji, punktów gastronomicznych i wyruszają na szlaki górskie.

Jakie są najciekawsze miejsca do zwiedzenia w Pieninach?

  • Trzy Korony
  • Wąwóz Homole
  • Rezerwat Biała Woda
  • Wysoka – najwyższy Szczyt Pienin 
  • Zamkowa Góra i Pieniński Zamek

Trzy korony – najsłynniejsza Góra Pienin

Trzy Korony są bez wątpienia najpopularniejszymi szczytami nie tylko w samych Pieninach Właściwych, ale i Polsce. Wznoszą się na 982 m n.p.m. oraz posiadają aż pięć wierzchołków, do których zalicza się: Okrąglicę (uwielbianą przez turystów), Płaską Skałę, Nad Ogródki, Pańską Skałę oraz Niżnią Okrąglicę. Wspięcie się na Trzy Korony nie sprawia większych problemów. Do wyboru mamy kilka szlaków turystycznych o różnej długości i poziomie trudności. Dzięki temu dobierzemy najbardziej odpowiadający naszym potrzebom i oczywiście umiejętnościom. Zaliczają się do nich:

  • łatwy i krótki szlak ze Sromowców Niżnych przez skalny Wąwóz Szopczański
  • równie prosty szlak z Krościenka przez Przełęcz Szopka
  • nieco trudniejszy szlak ze Szczawnicy przez Sokolicę, wyróżniający się wąską ścieżką i momentami koniecznością wspinania się na skałki
  • najdłuższy i mało popularny szlak z Czorsztyna
  • bardzo ciekawy, choć dokładający drogi, szlak prowadzący przez ruiny Zamku Pienińskiego.

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole zalicza się do jednych z najciekawszych atrakcji w Pieninach. Osiąga 800 m długości, swoim kształtem zaś przypomina literę V. Wyróżnia się stromymi ścianami, a część z nich jest w kolorze białego i czerwonego wapienia. Przez dno Wąwozu Homole przebiega zielony szlak turystyczny. Na jego trasie spotkamy się z metalowymi mostkami poprowadzonymi nad potokiem Kamionka, który znacząco przyczynił się do jego wyżłobienia. Spacer tym szlakiem jest nie jest trudny i zajmuje niewiele czasu.

Rezerwat Biała Woda

Rezerwat Biała Woda powstał przeszło 50 lat temu. Jest położony 618 m n.p.m. oraz znajduje się niedaleko Wąwozu Homole. Jego trasa rozpoczyna się w miejscowości Jaworki. Szlak jest bardzo łatwy do przejścia, w tym dla dzieci czy seniorów. Zawdzięcza to szerokiej drodze i niewielkiemu nachyleniu terenu. W czasie wędrówki spotkamy sporo ławek, na których możemy odpocząć i podziwiać widoki. Dodatkowo ku uciesze turystów na szlaku znajduje się wiele tablic zawierających informacje na temat ciekawostek dostępnych na terenie Rezerwatu.

Wysoka najwyższy Szczyt Pienin

Wysoka, zwana także Wysokimi Skałkami, jest najwyższym szczytem w Pieninach zaliczanym do Korony Gór Polskich. Położona na granicy polsko-słowackiej, mierzy 1050 m n.p.m. Prowadzą do niej dwa szlaki: niebieski i zielony. Pierwszy z nich wiedzie z Wielkiego Rogacza przez Rezerwat Białej Wody. Najczęściej wybieranym jest zielony szlak prowadzący z Jaworek przez Wąwóz Homole. Wyróżnia się krótką, acz interesującą trasą, która kończy się stromym i skalistym wejściem na szczyt. Wspięcie się nie jest zbyt męczące.

Zamkowa Góra i Pieniński Zamek

Zamkowa Góra w Pieninach osiąga wysokość 799 m n.p.m. Mieści się w Krościenku nad Dunajcem. W XIII wieku wybudowano na niej warownię (będącą dawniej najwyżej położoną w Polsce), zwaną Zamkiem Pienińskim. Obecnie możemy zobaczyć tylko jego fragmenty.

Na Górę tę najlepiej wejść rozpoczynając trasę od Krościenka, gdzie idąc żółtym szlakiem, należy kierować się na Toporzysko. Następnie na Polanie Wyrąbek powinniśmy wejść na niebieski szlak. Trasa nie jest trudna do przejścia.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!