Włochy

Wycieczka do Wenecji

Canal Grande

Wielki Kanał to droga wodna, która łączy lagunę wenecką (Piazzale Roma) z miastem Wenecja. Dzieli on Wenecję na dwie części, z trzema dzielnicami: Cannaregio, San Marco i Castello. Wzdłuż całego kanału ciągną się wspaniałe pałace. W Wielkim Kanale przejawia się cała wyjątkowość codziennego życia w Wenecji. Nad kanałem znajdują się tylko 4 mosty: Most Akademii (wł. Ponte dell’Accademia), Most Rialto (wł. Ponte di Rialto), Most Bośniaków (wł. Ponte degli Scalzi) i Most Konstytucji (wł. Ponte della Costituzione). Wielki Kanał łączy lagunę wenecką (Piazzale Roma przy dworcu kolejowym) z Canale di San Marco, przy Piazzetta di San Marco.

Bazylika św. Marka, Wenecja

Basilica di San Marco to jeden z najpiękniejszych kościołów we Włoszech. Trudno znaleźć w Europie bardziej ozdobną bazylikę, z większą dbałością o szczegóły architektoniczne. Stanowiąc połączenie różnych stylów, bazylika jest jednocześnie grobowcem św. Marka, a także symbolem trwałości i potęgi państwa weneckiego – najdłużej istniejącej republiki na świecie. Bazylika została poświęcona w 1094 roku. Wówczas budowla miała mniej więcej obecną formę, choć brakowało w niej licznych zdobień. Prace nad mozaikami rozpoczęły się na początku XII wieku. Do Bazyliki św. Marka na modlitwę lub mszę można wejść bezpłatnie przez Porta dei Fiori (po północnej stronie bazyliki) w godzinach 8-19:30 Zwiedzanie innych części Bazyliki św. Marka jest płatne: Złoty Ołtarz (bilet 2 euro), Skarbiec (3 euro) i taras widokowy muzeum (4 euro normalny). Bilety ulgowe są za połowę ceny . Zobacz wskazówki licencjonowanych przewodników jak zwiedzać Bazylikę św. Marka w Wenecji.

Dzwonnica św. Marka w Wenecji

Jest to najwyższy budynek w Wenecji, o wysokości 98,5 metra. Jest to najlepszy punkt widokowy w Wenecji. Wieża została zbudowana w 912 roku i była przeznaczona na dzwonnicę dla Bazyliki św. Marka. Po kilku godzinach obrad Rada Miasta ślubowała mieszkańcom, że odbuduje wieżę. Dokonano tego już w 1912 roku. Nowa dzwonnica była jednak o 600 ton lżejsza i miała lepsze fundamenty. Inauguracja odbyła się dokładnie 1000 lat po wzniesieniu pierwszej wieży.”

Plac św. Marka

Plac Świętego Marka jest bezsprzecznie najpiękniejszym placem w Europie. Wspaniała struktura, jest domem dla Pałacu Dożów, Bazyliki i Campanile, jak również wielu historycznych kawiarni. Historyczne są również dwie kolumny przywiezione ze wschodniej części Morza Śródziemnego w 1170 roku. Na jednej z nich umieszczono lwa św. Marka i dziwne stworzenie, a na drugiej św. Teodora; obaj są patronami Wenecji. Chodzenie ze stopami pomiędzy tymi dwoma kolumnami ma podobno przynosić pecha! Plac czasami zalewa woda i ustawiane są platformy, aby piesi mogli przejść podczas odpływu.

Ponte di Rialto

Most Rialto znajduje się w samym centrum Wenecji, nad Canal Grande i jest najstarszym ze wszystkich mostów nad głównym kanałem Wenecji. Został zbudowany w latach 1588-1591. Na moście (podobnie jak we Florencji) przygotowano miejsca na stragany kupców.

Ponte dell’Accademia

Most drewniano-żelazny w Wenecji nad Canal Grande, który został zbudowany w 1933 r. Jest to jeden z czterech mostów nad Canal Grande. Most łączy ze sobą dzielnice Dorsoduro i San Marco. Jest jednym z symboli Wenecji. Prowadzi do innego ważnego obiektu na turystycznej mapie Wenecji – Gallerie dell’Accademia. Szacuje się, że rocznie przez Ponte dell’Accademia przechodzi około 8 milionów turystów.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!