Hiszpania

Co zobaczyć w Madrycie?

Madryt jest trzecim co do wielkości miastem Unii Europejskiej, liczącym ponad 3,4 mln mieszkańców. Jego historia sięga II wieku p.n.e. Miasto oferuje znane i ukryte atrakcje, zapraszające do ich eksplorowania. Przeczytaj artykuł i sprawdź, co warto zobaczyć w Madrycie!

Plaza Mayor

Plaza Mayor jest głównym placem w Madrycie. Ma prostokątny kształt o bokach 120 x 90 m i otoczony jest trzykondygnacyjnymi kamienicami. Plaza ma długą historię – było to miejsce wielu ważnych wydarzeń, takich jak koronacje królów, egzekucje, corridy i sztuki teatralne. Obecnie na placu można odnaleźć liczne kawiarnie i restauracje oraz przystąpić do targu kolekcjonerskiego w niedzielne popołudnie.

Prado

Miłośnicy malarstwa mogą znaleźć szczęście w Madrycie –  zlokalizowane tam Muzeum Prado dysponuje największą na świecie kolekcją malarstwa klasycznego. Przygotuj się na olbrzymi budynek z zawrotną ilością dzieł słynnych malarzy, takich jak Tycjan, Rafael, Rubens, Bosch, El Greco czy Velazquez. Obrazy pochodzące z różnych okresów twórczości artystów sprawiają wrażenie dzieł kilku osób. Tematyka i różnorodność styli sprawiają, że można poczuć zawrót głowy!

Sprawdź też: Co zobaczyć w Pradze?

Pałac Królewski (Palazio Real) w Madrycie 

Palacio Real to jeden z głównych symboli Madrytu i obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. Jest oficjalną siedzibą Króla Hiszpanii, która obecnie pełni funkcje reprezentacyjne. Został wybudowany w XVIII wieku i charakteryzuje go przepych – każda sala jest inaczej urządzona i ozdobiona różnymi materiałami. W cenie biletu można zobaczyć również Zbrojownię Królewska ze skarbem broni i pancerzy dla koni.

Park Retiro

Madryt ma wiele terenów zielonych, wśród których Park Retiro jest najpopularniejszym. Jest to miejsce o powierzchni 120 hektarów, idealne na odpoczynek po zwiedzaniu miasta. Centralnym punktem parku jest staw z pomnikiem Alfonsa XII, gdzie można pływać łodziami.

Sprawdź też: Co zobaczyć w Barcelonie?

Muzeum Cerralbo

Pałac Królewski powoduje pewien niedosyt, podczas gdy Muzeum Cerrablo wydaje się przepełnione eksponatami. Nie jest to zwykłe muzeum, lecz całkowicie nienaruszony pałac dawnej rodziny arystokratycznej, z wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku. Budynek nie wyróżnia się z zewnątrz, ale jego wnętrza mogą napawać dumą każdego króla. Wypełniony pięknymi przedmiotami, malarstwem europejskim z XVI-XIX wieku, rzeźbami, ceramiką, meblami, dywanami i oryginalnymi żyrandolami. Warto zobaczyć to nietknięte dotąd przez turystów miejsce.

Świątynia Debod (Templo de Debod)

Oryginalna egipska świątynia została podarowana Hiszpanii za zasługi w ratowaniu świątyń. Miejscem jej pochodzenia jest Debod nad Nilem, w okolicy Asuanu. Zasłynęła ona trzema bramami, z których do dziś zachowały się dwie. Poświęcona była bogom – Amonowi i Izydzie. Najstarszą częścią świątyni jest kaplica zdobiona reliefami ze scenami rytuałów.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Rzymie?

Dworzec kolejowy Atocha (Estacion de Atocha)

Dworzec kolejowy w Hiszpanii jest najstarszym i najpiękniejszym w kraju. Słynie z zapierającej dech w piersiach poczekalni, która została zaprojektowana jako ogród botaniczny. W przeszłości na terenie zamieszkiwały żółwie olbrzymie – niestety obecnie już ich nie ma.

Kim jestem?

Moje teksty

Cześć! Jestem Wiktoria i uwielbiam poznawać nowe miejsca. Podróże to moja pasja - nic nie sprawia mi większej frajdy niż pakowanie plecaka i wyruszanie na szlak, by odkrywać cuda natury i zabytki z różnych zakątków globu. Mam nadzieję, że moje wpisy zainspirują Cię do własnych wojaży i pokażą, jak wiele piękna czeka na odkrycie!