Włochy

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Muzeum Watykańskie 

Muzea Watykańskie to miejsce o niesamowitej historii, wyjątkowe i wspaniałe. Jest to najczęściej odwiedzane muzeum na świecie i takie, o którym łatwo nie zapomnisz. Muzeum to posiada jedną z największych kolekcji na świecie, można tu znaleźć dzieła Leonarda da Vinci, Rafaela, Caravaggia czy nawet Jana Matejki. Do największych atrakcji należą: Kaplica Sykstyńska (choć pozostawi po sobie bledsze wspomnienia ze względu na hałas i tłum ludzi w środku), Dziedziniec Sanktuarium, sarkofagi i mumie, liczne posągi i rzeźby etc., których nawet nie jesteśmy w stanie tu wszystkich wymienić.

Koloseum 

Znajdujące się w centrum Rzymu Koloseum jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków stolicy Włoch. W ramach ogólnego biletu wstępu dostajemy możliwość wejścia do tej słynnej budowli i zobaczenia jej na własne oczy. Majestatyczna arena od wieków jest symbolem, a ludzie z całego świata przyjeżdżają tu jak najwięcej razy w życiu. Kup bilety z wyprzedzeniem online, dzięki czemu unikniesz długich kolejek.

Watykan i plac świętego Piotra 

Wizyta w Watykanie, położonym w sercu Rzymu, jest absolutnym obowiązkiem dla każdego, kto kocha sztukę, historię i architekturę. Najbardziej znanym widokiem jest Plac Świętego Piotra, z jego ikoniczną dzwonnicą. Jednak w tym niewielkim państwie-mieście znajduje się wiele innych atrakcji wartych odwiedzenia – w tym Groty Watykańskie (znane również jako „Crypta Balbi”), które służyły jako miejsce pochówku papieży, kardynałów i wybitnych postaci od starożytności do XIX wieku.

Forum Romanum 

Palatyn i Forum Romanum nie należą zapewne do pierwszych opcji zwiedzania dla większości odwiedzających Rzym. Jest to jednak błąd. Kompleks ruin Rzymu, położony po obu stronach Tybru, ma wiele do zaoferowania. Przykładowo, do dziś zachowały się stojące świątynie – zostały one bowiem zakopane pod ziemią pod masami, które później zbudowały średniowieczne miasto. Tutaj naprawdę można poczuć, jak żyli starożytni Rzymianie… Warto przejść się zarówno po Forum Romanum jak i Palatynie i poczuć się jak starożytny Rzymianin Stąd łatwo dotrzeć do innych zabytków, takich jak Pałac Cezara czy Koloseum, a nawet udać się nie dalej niż do Bazyliki Świętego Piotra, jeśli chcesz zobaczyć więcej Rzymu w ciągu zaledwie jednego dnia!

Panteon 

Panteon jest bez wątpienia jedną z najlepiej zachowanych budowli ze starożytnego Rzymu. W rzeczywistości został on zbudowany jako świątynia i miejsce, w którym ludzie mogli oddawać cześć bogom. Dziś, po wielu wiekach i licznych rewizjach, służy jako kościół i pomnik Agryppy. Panteon słynie z rotundy z kopułą, która na samym szczycie ma otwór.

Fontanna Di Trevi 

Najsłynniejszą fontanną w Rzymie, jeśli nie na świecie, jest Fontanna di Trevi. Wymyślona jako element fabuły w filmie Federico Felliniego z 1963 roku La Dolce Vita i wykorzystana szeroko w ścieżce dźwiękowej przez Nini Rosso, to modernistyczne arcydzieło osadzone w barokowym otoczeniu zostało zamówione przez papieża Klemensa XII w 1732 roku. Projekt został oparty na rysunku Nicola Salvi dla jego fantastycznego Palazzo Farnese. Choć niektórym może się to wydawać kiczowate, wszyscy wrzuciliśmy monetę do jego wody, szukając szczęścia w tym czy innym momencie!

Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników

Położona w pobliżu starożytnych ruin Term Dioklecjana, Bazylika Matki Bożej Anielskiej i Męczenników została zbudowana w stosunkowo modernistycznym stylu. Jej wnętrze posiada wiele artystycznych detali, w tym wspaniałe wejście główne, które zostało zaprojektowane przez polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja.

Bazylika Matki Bożej Śnieżnej

Na osobne miejsce w naszych sercach zasługuje Bazylika Matki Bożej Śnieżnej. To kościół znajdujący się niedaleko rzymskiego Termini. Może zgubić się pomiędzy wszystkimi arcydziełami architektury w tym mieście, a sam na pewno nie jest arcydziełem architektonicznym. Mimo to, dla nas jest to jeden z tych kościołów, które są tak piękne w środku, że trzeba je odwiedzić przynajmniej raz.

Piazza Navona i Fontanna Quatro Fumi

Plac Piazza Navona to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Rzymie. To właśnie tutaj miała miejsce jedna z kluczowych scen z filmu „Anioły i Demony”. Ale oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego go polecamy. Najciekawszą rzeczą na tym wielkim placu jest jego wyjątkowa fontanna – przepiękne dzieło sztuki klasycznej, które przedstawia 4 wielkie rzeki: Nil, Dunaj, Rio de la plata i Ganges. Oprócz tego znajdziemy tu liczne stragany i restauracje, przy których warto przykucnąć i obserwować toczące się wokół życie.

Zatybrze 

Zatybrze (Trastevere) znajduje się blisko Watykanu, na wysokości historycznego centrum, po drugiej stronie Tybru patrząc od Piazza Venezia czy Koloseum. W I wieku p.n.e. nie była nawet częścią Rzymu, a Żydzi osiedlali się tu ze względu na izolację. Dziś dzielnica przeżywa najlepsze chwile w swojej historii. 

Mieszkają tu sławni i wpływowi Rzymianie, a także zwykli ludzie, którzy chcą być nieco w oderwaniu od turystycznego zgiełku w innej części miasta. Zatybrze (Trastevere) słynie ze świetnych restauracji i trattorii, w których króluje autentyczna rzymska kuchnia w przystępnych cenach. 

Tutejsze lokale są świetną alternatywą dla często miernych i drogich lokali w turystycznej części Wiecznego Miasta. W XIX wieku w Europie modne było wyburzanie starożytnych budynków w celu budowy wielkich alei: tak stało się również w tym czasie we Włoszech, kiedy to modne stało się kupowanie ziemi w tym miejscu i budowanie nowych gmachów przy użyciu starych materiałów pobranych z wyburzonych budynków obok.

Zamek świętego Anioła

Zamek Sant’Angelo został zbudowany jako mauzoleum cesarza Hadriana w 139 roku. Budynek funkcjonował jako mauzoleum do 271 roku, kiedy to został włączony do systemu murów obronnych Rzymu. Na początku VII wieku papież Bonifacy IV wzniósł na szczycie budynku kaplicę Świętego Anioła w Niebie. W 1277 roku papież Mikołaj III połączył zamek z Watykanem tajnym korytarzem, który istnieje do dziś. Obecnie, od 1933 roku, mieści się w nim muzeum (Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo), ale jest to również świetny punkt widokowy na Rzym