Malownicza podróż koleją przez Alpy - Bernina Express i Glacier Express

Malownicza podróż koleją przez Alpy - Bernina Express i Glacier Express

  • Admin

Przeżyj najbardziej spektakularną podróż w swoim życiu! Podziwiaj Alpy, siedząc wygodnie w niezwykle czystym i komfortowym pociągu ze specjalnymi widokowymi wagonami z ogromnymi oknami! Zapraszamy Was na niezapomnianą i zapierającą dech przejażdżkę kolejami retyckimi. Bernina Express to podróż od wysokich lodowców, strzelistych i monumentalnych gór, aż po mieniące się we włoskim słońcu palmy. O świetności trasy świadczy chociażby fakt, że jej część pomiędzy Thusis a Tirano w 2008 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Przejedziemy przez 196 mostów, 55 tuneli i przemierzymy aż 196 zbocz. Ruszamy z Tirano we włoskiej Lombardii do Chur, skąd autokar zawiezie nas do miejscowości St. Moritz – legendarnego, szwajcarskiego kurortu narciarskiego. Trasa wiedzie przez Bernina Pass – najwyższą przełęcz w Europie, przez którą przejeżdżają pociągi! Znajduje się ona na wysokości 2253 m n.p.m.

Podróż malowniczą koleją przez Alpy rozpoczynamy w Tirano na wysokości 429 m n.p.m. Stacja kolejowa znajduje się przy wąskiej uliczce, tuż obok rzeki Addy. Panoramiczny skład zadziwia niesamowitą czystością. Od zwykłego znanego nam z Polski pociągu różnią go również duże, panoramiczne okna zachodzące na dach, wygodne fotele, klimatyzowane przedziały oraz system informacji o atrakcjach, jakie zobaczymy podczas podroży. Komunikaty są dostępne w trzech językach – niemieckim, angielskim i włoskim.

Pociąg odjeżdża punktualnie o godzinie 8.50 rano, aby po około 4 godzinach dotrzeć do Chur. Skład rusza praktycznie bezszelestnie. Przez pierwsze minuty podróży przeciska się ulicami Tirano (z braku miejsca linia kolejowa została częściowo poprowadzona ulicami), aby po kilkunastu minutach tuż przed Campocologno minąć granicę Włoch ze Szwajcarią. Stąd z każdym przejechanym kilometrem pociąg Bernina Express nieustannie wspina się coraz wyżej pozostawiając w dole dolinę Bernina. 

Link do zakupu online wycieczki:

WYCIECZKA BERNINA EXPRESS


bernina express brusio


Na wysokości 780 m n.p.m. dojeżdżamy do miejscowości Brusio. Chwilę wcześniej mijamy pierwszą najczęściej fotografowaną atrakcję, którą jest słynny okrągły wiadukt mierzący blisko 110 metrów. Składa się z dziewięciu przęseł, a kąt nachylenia wynosi 7 stopni. Został otwarty 1 lipca 1908 roku. Na fotografowanie jest tylko kilka chwil, bo pociąg nieustannie wspina się i dojeżdża do kolejnych stacji: przystanki Miralago (965 m n.p.m.) i Le Prese (964 m n.p.m.) znajdują się bezpośrednio nad malowniczym jeziorem Poschiavo. Jest ono również jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji przez turystów.

Gdy dojeżdżamy do Poschiavo znajdujemy się już na wysokości 1014 m n.p.m. Przed nami kolejna wspinaczka i Privilasco oraz Cadera. Z okien można podziwiać dolinę Piz Varuna. Ta prezentuje się malowniczo przez cały rok. Przy dobrej widoczności można dostrzec zbudowany na wysokości 1600 metrów kościół San Romerio. Czerwony pociąg wspina się coraz wyżej i wyżej pokonując niezliczone zakręty i tunele w skałach. Po minięciu doliny Poschiavo skład wspina się średnio 70 metrów na każdy przejechany kilometr. Po drodze mijamy miejscowość Cavaglia położoną 1693 m n.p.m.
Gdy dojeżdżamy do Poschiavo znajdujemy się już na wysokości 1014 m n.p.m. Przed nami kolejna wspinaczka i Privilasco oraz Cadera. Z okien można podziwiać dolinę Piz Varuna. Ta prezentuje się malowniczo przez cały rok. Przy dobrej widoczności można dostrzec zbudowany na wysokości 1600 metrów kościół San Romerio.

Przed nami kolejna wspinaczka tym razem pociąg wjeżdża 400 metrów wyżej i dociera do następnej najczęściej fotografowanej atrakcji. Jest nią stacja Alp Grum położona na wysokości 2091 m.n.p.m. po południowej stronie przełęczy Bernina. 

Obecny budynek dworca kolejowego wraz z hotelem został otwarty w 1926 roku. Stacja znajduje się u stóp ogromnego lodowca Palu i nad jeziorem o tej samej nazwie.


Mamy specjalną wersję wycieczki pociągiem Bernina Express dla singli:

WYCIECZKA BERNINA EXPRESS

Do St. Moritz dojeżdżamy punktualnie. Stacja, na której zatrzymuje się Bernina Express, do użytku oddana została w 1904 roku. Do tej miejscowości wrócimy autokarem, po przejechaniu całej trasy koleją. Ruszamy dalej w drogę, aby dojechać do końca wyprawy i wysiąść w Chur. Później po krótkim zwiedzaniu najstarszego miasta w Szwajcarii, wrócimy do St. Moritz, gdzie w pięknym hotelu zatrzymamy się na noc.


bernian express st moritz


Od tego momentu pociąg z każdym przejechanym kilometrem będzie znajdował się coraz niżej. Nie oznacza to końca urokliwych widoków. Nie oznacza to jednak końca urokliwych widoków. Nadal podziwiać można przełęcz Bernina czy też Jezioro Białe, stacje Bernina-Diavolezza, która położona jest u stóp mierzącej blisko trzy tysiące metrów góry Diavolezza, na którą można wjechać kolejką linową, a na jej szczycie wypić pyszną kawę siedząc na tarasie widokowym pięknej restauracji. Zanim jednak dojedziemy do St Moritz możemy konsumować widok ośnieżonych stoków Piz Palu (czterotysięcznik), Piz Lagalb mierzący blisko trzy tysiące metrów oraz lodowce Morteratsch i Pers.

Kolejnego dnia po śniadaniu, poświęcimy rozpoczniemy zwiedzanie okolicy. W godzinach wieczornych wyruszymy w stronę Polski.

W naszej relacji przedstawiliśmy jedynie fragmenty trasy kolejowej biegnącej przez Alpy. Pamiętajcie, że Bernina Express to podróż z północy na południe lub odwrotnie, od wysokich lodowców, strzelistych gór aż do kołyszących się włoskich palm. Panoramiczny pociąg jedzie między innymi przez 196 mostów, 55 tuneli i przemierza 196 zbocza. Jednak żadne słowa nie oddadzą uroku tej podróży.

Żeby się o tym przekonać, wystarczy kilka kliknięć! Link do zakupu online:

WYCIECZKA BERNINA EXPRESS 


A może Glacier Express?

Innym pociągiem, który przemierza Alpy jest Glacier Express, który również zapewnia niesamowite atrakcje od początku do samego końca. W St. Moritz powita Państwa świat piękna i bogactwa, zaś w Zermatt najczęściej fotografowana góra świata – Matterhorn.


matterhorn glacier express


Ośmiogodzinna przejażdżka najwolniejszym pociągiem pośpiesznym świata prowadzi przez 291 mostów i 91 tuneli. Ze znanego na całym świecie St. Moritz pociąg toczy się przez dolinę Albula i wąwóz Ruinaulta – szwajcarski Wielki Kanion. Przełęcz Oberalp to najwyższy punkt na trasie, położony na wysokości 2033 metrów nad poziomem morza. Później już z górki: przez Andermatt i Fiesch aż do dziewiczego Goms. Cel jest coraz bliżej: zaraz w zasięgu wzroku pojawi się Matterhorn.

Po uczcie dla oczu czeka na Państwa uczta dla podniebienia: przystawka, danie główne i deser przynoszą prosto z wagonu restauracyjnego do Państwa miejsca. Mogą Państwo zamówić „wiejski talerz” – suszoną wołowinę, która jest specjalnością regionu.

W słuchawkach usłyszą Państwo wszystkie ważne informacje na temat trasy przez Alpy, aby żaden ważny element nie umknął Państwa uwadze. 

Program tego zapierającego dech w piersiach wyjazdu znajdziecie tutaj: 

WYCIECZKA GLACIER EXPPRESS