Trzy dni czy jeden dzień? Słowacki Raj

Trzy dni czy jeden dzień? Słowacki Raj

  • Admin
Spędź jeden lub kilka dni podziwiając cuda przyrody, jakie oferuje Park Narodowy Słowacki Raj. Wędruj niezwykle położonymi kładkami, mostkami i drabinkami rozciągającymi się nad malowniczymi kanionami i zapierającymi dech w piersiach wąwozami. Zobacz jedną z największych jaskiń lodowych o objętości 110 000m3 lodu!

 

Fantazyjne wąwozy, malownicze wodospady, niezwykłe wychodnie i okna skalne, piękne formy krasowe, a nawet jedna z największych jaskiń lodowych na świecie, wszystkie te malownicze pejzaże można znaleźć naprawdę niedaleko, bo tuż za południową granicą Polski – u naszych sąsiadów Słowaków. Zajmujący niemal 200 km2 płaskowyż, zwany Słowackim Rajem od 1988r. stanowi jeden najmłodszych Parków Narodowych w Europie.


Charakter terenu i konieczność ochrony przyrody wymusiły montaż na jego terenie wielu drabinek, stopni i mostków rozciągniętych nad szumiącymi w dole potokami, i zapierającymi dech w piersiach wąwozami. Wszystko to sprawia, że wędrówki po Słowackim Raju są przyjemne zarówno dla osób, które nie chcą się mocno forsować, a jedynie pospacerować w odpowiednim dla siebie tempie oraz dla bardziej wymagających wędrowników, którzy mogą cieszyć się trudniejszymi szlakami. Trasy prowadzące kanionami zazwyczaj nie są zbyt długie, a ich przejście zajmuje średnio 2-3 godziny.

Wielkim bogactwem przyrodniczym parku narodowego jest świerkowy las pokrywający 90 % jego powierzchni. Dzięki bogatemu mineralnie wapiennemu podłożu, lokalna flora charakteryzuje się wysoką różnorodnością. Na terenie Słowackiego Raju znajduje się 200 gatunków kręgowców, są to m.in. niedźwiedzie, rysie, wilki, jelenie, sarny i dzika zwierzyna. W skałach ma także gniazdo wiele gatunków drapieżnych i śpiewających ptaków.
Jedną z najciekawszych i najbardziej emocjonujących atrakcji Słowackiego Raju jest wąwóz, uznawany za Przełom Hornadu. Przemierzając go, część trasy należy iść po metalowych, przymocowanych do pionowej skały i zawieszonych kilka metrów nad powierzchnią rzeki pomostach. Wędrówka kanionem Honradu oferuje również wiele więcej atrakcji, po drodze pięknie prezentuje się Tomaszowy Wyhlad z niesamowitym widokiem na panoramę Tatr, wąwóz Sucha Bela czy Klasztorzysko, czyli malowniczą polanę, na której znajdują się ruiny średniowiecznego klasztoru.

Pod ochroną, na terenie Parku Narodowego Słowackiego Raju znajduje się również jedna z największych jaskiń lodowych na świecie - Dobšinská ľadová jaskyňa. Jej cechą charakterystyczną jest niezwykła objętość lodu! Nigdzie poza obszarem alpejskim nie ma ponad 110-tysięcy m3 lodu, którego grubość miejscami przekracza 25 m. Jego największa warstwa utrzymuje się w Wielkiej Komnacie, gdzie osiąga ona grubość 26,5 m. Jaskinie odkryto w roku 1870, a dla zwiedzających udostępniono ją już rok później. Jest to jedna z pierwszych oświetlonych elektrycznie jaskiń na świecie (1887). Nie bez powodu w roku 2000 została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Punktem wyjściowym do zwiedzania Słowackiego Raju jest Spišská Nová Ves, ośrodki Czingow (Čingov) i Podlesok od strony północnej oraz Dedinky od południowej strony.

Zapraszamy na jednodniowe lub trzydniowe wyjazdy które cieszą się ogromną popularnością. Nie ważne który wyjazd wybierzesz, gwarantujemy że pojedziesz z nami jeszcze nie raz. 

Kup on-line tutaj: