Zajrzyj do wnętrza ziemi – cztery jaskinie w trzy dni!

Zajrzyj do wnętrza ziemi – cztery jaskinie w trzy dni!

  • Admin

Słowo kras oznacza rozpuszczanie skał przez wody powierzchniowe lub podziemne. Woda deszczowa zawierająca dwutlenek węgla doskonale radzi sobie niszczeniem wapiennych skał. Jej działanie prowadzi do powstawania licznych jaskiń i zapadlisk. Przykładu takiej rzeźby terenu nie trzeba szukać daleko. Wystarczy udać się za czeską granicę i odwiedzić obszar znajdujący się kilkadziesiąt kilometrów na północ od Brna – Morawski Kras.


Wizyta w tym miejscu jest doskonałym sposobem na zwiedzenie podziemnego świata Czech! Największy w całej Europie obszar krasowy zajmuje 94 km2, a swoim terenem obejmuje aż 1600 jaskiń! Do zwiedzania przez turystów są oddane cztery z nich. Sercem Morawskiego Krasu jest przepaść Macocha oraz wiodące do niej Jaskinie Punkvy.

Przepaść Macocha powstała przez zawalenie się stropu jaskini. Ma aż 138m głębokości, co w rankingu najgłębszych przepaści, ustanawia ją na pierwszym miejscu w całej Europie środkowej! Przez jej dno przepływa rzeczka Punkva, która zasila dwa jeziorka. Przepaść największe wrażenie robi, gdy patrzy się na nią z góry. Umożliwiają to umieszczone na jej skraju, dwa widokowe mostki. Pierwszy z nich został wybudowany w roku 1882, jest położony w najwyższym punkcie i nazywa się Górny mostek (Horní můstek). Drugi zwany Dolnym mostkiem (Dolní můstek) pochodzi z 1899 roku, znajduje się 92 metry nad dolną częścią przepaści i pozwala dokładnie przyjrzeć się temu co znajduje się na dnie. Nazwa przepaści nie jest przypadkowa, jest bowiem związana ze starą legendą. Mawiają, że mieszkająca w okolicy kobieta miała tu przyprowadzić swego pasierba i zrzucić chłopca na dół. Chciała w ten sposób zapewnić sobie dziedziczenie pozostałego po mężu majątku. Szczęśliwie dziecko chwyciło się jednej z wystających gałęzi i wróciło do wsi. Widząc gniew mieszkańców wioski kobieta popełniła samobójstwo skacząc w przepaść. Od tego wydarzenia okoliczna ludność nazywa zapadlisko Macochą.
Jaskinie Punkvy położone są kilkanaście kilometrów na północ od Brna, obok miejscowości Skalny Młyn (Skalní Mlýn). Dla zwiedzających udostępniono je już w 1910r. Swoją popularność zyskały dzięki umożliwieniu turystom dotarcia na dno przepaści Macocha, zarówno drogą ,,suchą” jak i ,,mokrą”, odkrytą w latach 30. XX w. Ta druga umożliwia zwiedzanie jaskiń podczas rejsu łodzią po podziemnej rzece Punkvi. Podczas którego można podziwiać pięknie oświetlone nacieki, stalaktyty, stalagmity i kolumny. Jaskinie Punkvy powinien odwiedzić każdy entuzjasta, wrażliwy na piękno podziemnego świata.
Kolejną z udostępnionych dla turystów jaskiń jest Jaskinia Balcarka. Położona w północnej części Morawskiego Krasu, składa się z zachwycających labiryntów korytarzy, katedr i przepaści z bogatą i różnokształtną naciekową ozdobą. Wizyta w jaskini rozpoczyna się w wejściem przez okazały portal Balcarowej skały. Następnie trasa wiedzie przez niewielkie komory charakteryzujące się barwnością sintrowych nacieków i stalagmitów, aż do zdecydowanie większych komór Balcarskiej plątaniny - Wielkiej Katedry. Podłużna komora o rozmiarach 65 x 20 x 15 metrów, której sufit zdobią przejrzyste stalaktyty i zasłony, została nazwana imieniem bohatera z I. Wojny Światowej. Po zwiedzeniu wszystkich malowniczych zakątków Wielkiej Katedry na zwiedzających czeka wejście do części zwanych Galeriami i Korytarzem przyrodniczym. Te należą do najpiękniejszych komór Morawskiego Krasu - naciekowa ozdoba na ścianach i sufitach jest bardzo bogata, czysta i w dobrym stanie.

Jaskinia Katarzyńska przez swój łatwy dostęp była znana i zamieszkiwana przez ludzi od niepamiętnych czasów. Wejście do niej przypomina gotycki portal, przez który przechodzi się do ogromnej sali o długości 95 metrów, szerokości 44 metrów i wysokości 20 metrów zwanej Hlavní dóm. Eksplorując korytarze jaskini można podziwiać imponujące formacje skalne w postaci licznych stalaktytów i stalagmitów oraz unikatowe kalcytowe formy naciekowe, nie występujących nigdzie indziej na obszarze Morawskiego Krasu. Na terenie jaskini znajduje się także ekspozycja poświęcona niedźwiedziom jaskiniowym których szczątki odnaleziono w jednej z komór. Zwierzęta te żyły w środkowej Europie blisko 30 tysięcy lat temu i były o blisko 1/3 większe od obecnych niedźwiedzi.
Jaskinie Sloupsko-šošůvské znajdujące się na południowych krańcach miasteczka Sloup w Sloupské dolinie należą do systemu Amatorskich jaskiń, który jest najdłuższym systemem jaskiń w Czechach. Charakteryzują się rozległym kompleksem katedr, korytarzy i ogromnych podziemnych przepaści wytworzonych na dwóch piętrach. Komora nazywana jaskinią Eliščina ma tak perfekcyjną akustykę, że okazyjnie wykorzystywana jest do koncertów muzyki kameralnej.

Daty wyjazdów:  I wyjazd: 20-22.03.2020 , II wyjazd: 22-24.05.2020 , III wyjazd:24-26.07.2020 , IV wyjazd:18-20.09.2020 

Informacje i zapisy: biuro@nh1.pl telefon 721 999 440

Cena: 670 zł  Kup wyjazd on-line kliknij: ZAJRZYJ DO WNĘTRZA ZIEMI 

W cenie:

  • Bilety wstępu do wszystkich wymienionych atrakcji,
  • Nocleg pokoje 2,3 osobowe z łazienkami, 
  • Wyżywienie ( śniadania i obiadokolacje )
  • Ubezpieczenie
  • Przejazd komfortowym busem lub autokarem
  • Opieka pilota, przewodnik

UWAGA- BRAK UKRYTYCH OPŁAT !!!! 

Wyjazd i przejazd z miast: Radom, Skarżysko-Kamienna, Kielce, Kraków, Katowice, Gliwice, Wrocław, Warszawa

*Wyjazdy z innych miast - w przypadku zainteresowania możliwość za dopłatą zorganizowania transportu.


Informacje i zapisy: biuro@nh1.pl telefon 721 999 440